כיתת בית ספר בירושלים
צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

מנהלי בתי הספר היסודיים החליטו לא לקיים את מתווה משרד החינוך לכיתות ד'-ו'

פרסום ראשון: מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד נפגשה עם מנכ"ל משרד החינוך אבואב, שאמר שהוא נותן למנהלים אוטונומיה להחליט האם ואיך ליישם את המתווה של כיתות ד' עד ו'
אוריה אלקיים
13 במאי 2020
19:48
עודכן ב 20:32

מתווה החזרה ללימודים של כיתות ד' עד ו' נתקל הערב במכשול נוסף: מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד נפגשה היום (רביעי) עם מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, שאמר שהוא נותן למנהלים אוטונומיה להחליט אם ואיך ליישם את המתווה של כיתות ד' עד ו'. היום תא המנהלים של בתי הספר היסודיים החליט שלא לקיים את המתווה במתכונת הנוכחית. עם זאת, לכל מנהל יש אוטונומיה לקיים מפגשים חברתיים לכל שכבות הגיל, והתיר להם שעות נוספות לצורך העניין.


במכתב שהעבירה בן דוד למורים היא כתבה: "הריני לעדכנכם כי בפגישה שקיימתי היום עם מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב עלו כמה סוגיות שהעליתם בפניי בימים האחרונים:

1. מתווה החזרה לכתות ד'-ו' - הצגתי בפני המנכ"ל את הקשיים שהעליתם בסוגיית יישום המתווה. המנכ"ל סיכם כי תינתן למנהלים אוטונומיה אם ואיך ליישם את המתווה. לאור זאת, ביקשתי מיו"ר תא המנהלים הארצי דליה פרץ, לקיים עוד היום היוועצות עם ראשי תא מנהלים בארץ ולגבש החלטה אחידה בנושא בדבר היישום. תא המנהלים דן בנושא והחליט שיש קשיים ביישום המתווה ולכן אין לקיימו, ואנו מגבים את ההחלטה.

2. שעות נוספות - מנכ"ל משרד החינוך הסכים שכל מנהל רשאי להשתמש בשעות נוספות לצורך קיום מפגשים חברתיים לכלל שכבות הגיל, בהלימה להסכם אופק חדש, בתיאום ובהסכמת צוות עובדי ההוראה בבית הספר. הצורך לתת מענה רגשי חברתי לכלל התלמידים, בתקופה זאת, מוסכם על כל הצדדים.

3. סוגיית מילוי מקום - הבהרתי כי ההחלטה לאשר מילוי מקום רק למי שהציג אישור מחלה של שבועיים לפחות, לא נותנת מענה למצוקות בשטח. ציינתי בפני המנכ"ל שבמצב של שגרה יש למנהל מכסת שעות של מילוי מקום, ואילו במצב חירום זה מתבטל. דווקא עכשיו כשאתם, המנהלים, זקוקים לכך יותר מתמיד. המנכ"ל הבטיח לטפל בנושא".

ביקורת ברשויות המקומיות

יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, מתח ביום שני ביקורת חריפה על המתווה שהוצג לחידוש הלימודים ואמר כי הוא מנותק מהמציאות. במכתב לראשי הרשויות כתב ביבס כי לא ייתכן שתלמידים יגיעו לבית הספר יום אחד בשבוע, ואחרים יגיעו ליומיים. ״השתגעו לגמרי. המתווה החדש שהוצג לנו הערב עובר כל גבול ומנותק מהמציאות. או שפותחים את כל מערכת החינוך או שלא פותחים בכלל". ביבס קרא לעמיתיו להפעיל את הלחץ הנדרש כדי שכל הילדים וכל ההורים, יוכלו לחזור לשגרה מיד.

לקריאתו של ביבס הצטרף יו"ר מרכז המועצות האזוריות שי חג'ג' שכתב למנכ"לי משרד החינוך, האוצר והבריאות: "אם למדנו משהו מהדרך שבה הוחזרו הילדים השבוע לגנים ולכיתות הנמוכות, זה שהחזרה חייבת להיות מתוכננת ומותאמת לאפשרויות הקליטה של התלמידים במוסדות החינוך. אני מבקש כי שלא כמו בפעם הקודמת, לא תגלגלו את האחריות לפתחן של הרשויות המקומיות". 

ארגון "מנהיגים" של מנהלי בתי הספר הצטרף לקריאה וכתב לשר החינוך: "התנהגות משרד החינוך מנותקת מהשטח. המתווה אינו תואם איתנו. החזרה ללימודים תתבצע בהתאם לשיקול דעת מנהלי בתי הספר בתמיכת הרשויות המקומיות".