מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה
צילום: אי-פי

הנייה: אין פריצת דרך לעסקת חילופי שבויים

מנהיג חמאס הוסיף: "ישראל לא מתייחסת לכך ברצינות. אם היא לא תענה למחיר – הוא יעלה" • הוא פירט על תוכנית ההתנגדות למהלכי הסיפוח וקרא לאחדות בעולם הערבי נגדה
משה ברקוביץ'
13 במאי 2020
23:06

מנהיג חמאס, איסמאעיל הנייה, התייחס הערב (רביעי) לאפשרות לעסקת חילופי שבויים עם ישראל ואמר שלא התרחשה פריצת דרך בתקופה האחרונה. בריאיון לערוץ אל-ג'זירה אמר הנייה כי "ישראל לא מתייחסת לכך ברצינות, הם יודעים שלעסקה יש מחיר. אם ישראל לא תענה לכך - המחיר שלנו יעלה". הוא אף הדגיש: "הזרוע של חמאס ארוכה", ואמר כי הם לא ישתקו בנושא האסירים. 

הנייה התייחס גם למאמצי החלת הריבונות שישראל מקדמת ביהודה ושומרון ואמר כי מדובר בצעד לא רגיל ודרושים צעדים לא רגילים בתגובה. הוא הסביר שבתגובה למהלך בחמאס קוראים לתכנית בת שלוש נקודות: התנגדות לישראל בכל השטחים, אחדות פלסטינית ושיתוף פעולה עם העולם הערבי והאיסלאמי כדי להילחם בעסקת המאה. בדבריו בירך מנהיג ארגון הטרור את הפלסטינים שהשתתפו בתקרית ביעבד שבה נהרג חייל צה"ל עמית בן יגאל. 

לפני שבוע נחשף בכאן חדשות שהמתווך במגעים לעסקה בין ישראל לחמאס הוא השווייצרי רונלד סטיננינגר, שליח שווייץ למזרח התיכון. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי סטיינינגר מעביר מסרים בין הצדדים כבר כמה שנים, בניסיון לפרוץ דרך לעסקה אפשרית. בין השאר, נפגש השליח השווייצרי עם בכירי חמאס. במשרד החוץ בשווייץ מסרו: "הקשרים והמדיניות שלנו מאפשרים העברת מסרים בין הצדדים".

כמו כן ווח בשבוע שעבר שהמגעים בראשיתם ועדיין יש פערים גדולים. חבר הנהגת חמאס בחו"ל, חוסן בדרן, אמר היום כי הארגון מעדיף שהנושא של העסקה יהיה מתחת לרדאר והוסיף: "ככל שנתרחק מהתקשורת, גוברים הסיכויים לתוצאות טובות יותר".