-

הדרמה הפוליטית: שרי הליכוד מסרבים להצעות נתניהו - והשבעת הממשלה תידחה לראשון

רה"מ הציע לגילה גמליאל את תפקיד שרת המועצה להשכלה גבוהה - היא סירבה • רפי פרץ בשיחות סגורות: אם לא אקבל את תיק ירושלים לא אכנס לממשלה • גורמים בכחול לבן: הליכוד בבלגן • גנץ הודיע: מרב כהן תכהן כשרה לשוויון חברתי
יערה שפירא וזאב קם
14 במאי 2020
08:16
עודכן ב 17:47

הקמת ממשלת נתניהו-גנץ נתקלת בקשיים של הרגע האחרון, ועל אף שהייתה צפויה להצהיר הערב (חמישי) אמונים, כעת נראה כי השבעתה תידחה ליום ראשון, בשל קשיים בחלוקת התיקים בליכוד. חלק מחברי הכנסת במפלגה מסרבים בשלב זה להצעות ראש הממשלה בנימין נתניהו. 

גורם בסביבת נתניהו אמר כי ראש הממשלה לא הספיק אפילו לפגוש את כל חברי הכנסת מהליכוד, וכי אין מנוס מדחיית ההצבעה ליום ראשון. בכחול לבן טרם אישרו את הבקשה. גורמים במפלגתו של בני גנץ אמרו כי "הליכוד בבלגן. הוא אינו ערוך להציג ממשלה".

מוקדם יותר סירבה גילה גמליאל להצעתו של נתניהו להתמנות לתפקיד שרת המועצה להשכלה גבוהה. בתוך כך, נתניהו הציע לשר החינוך רפי פרץ להצטרף לממשלה כשר לענייני ירושלים ופרויקטים לאומיים, אך שעות ספורות לאחר הצטרפותו כבר ביקש ממנו ראש הממשלה לעבור לתיק ההתיישבות מכיוון שתיק ירושלים כבר הובטח לשר אחר מהליכוד. בשיחות סגורות אמר פרץ: אם לא אקבל את תיק ירושלים לא אכנס לממשלה. לדברי אנשי ימינה, פרץ טרם שוחח עם חבריו לסיעה בנוגע לרצונו להתפצל מהם. אנשים ששוחחו עם פרץ בשעות האחרונות הבינו ממנו כי אם ירגיש שאינו יכול להשפיע בתפקיד משמעותי - ישקול פרישה מהחיים הפוליטיים.

לפי לוח הזמן שהיה מתוכנן להערב, ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו היה אמור את הדיון בכנסת ב-18:00 בהצגת קווי היסוד של ממשלתו, הרכב הממשלה וחלוקת תפקידי השרים ומועדי החילופים. גם ראש הממשלה החליפי בני גנץ היה אמור לשאת דברים. כעת נראה כי ישיבת המליאה תידחה לאור ההתפתחויות.


סדר הזמנים בהשבעת הממשלה

• דיון מיוחד בהצגת ראש הממשלה, ראש הממשלה החליפי, קווי היסוד, חלוקת תפקידי השרים ומועד החילופים

• זכות דיבור לראש הממשלה החליפי המיועד עד רבע שעה

• זכות דיבור לעומד בראש הסיעה הגדולה שאינה צד להסכם הקואליציה עד רבע שעה

• דיון סיעתי בה תינתן לכל סיעה זכות דיבור של תשע דקות

• הצבעה  לבחירת יו"ר הכנסת

• הצבעה על אמון בממשלת החילופים ולאחריה הצהרת אמונים של ראש הממשלה, ראש הממשלה החלופי והשרים

יו"ר ימינה, השר נפתלי בנט, מתח ביקורת חריפה על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפוסט שפרסם בעמוד שלו בפייסבוק ובו כתב: "ראש הממשלה בחר להיפטר מימינה שהייתה עמוד השדרה הלאומי שלו. אנו הולכים לאופוזיציה בלב שלם כדי להשפיע". 

השר בנט התייחס גם למגעים ביניהם במהלך המשא ומתן וכתב: "נתניהו תקשר איתנו רק דרך סרטונים וציוצים בהם אמר דברים שאינם נכונים. אני מכבד את ראש הממשלה נתניהו, יש לו זכויות רבות, אך הוא זקוק למצפן ערכי לאומי חזק לצדו. הוא זקוק למצפן לאומי חזק, אך לא ממש אוהב שיש כזה. לכן הוא תמיד מנסה להחליש אותנו, לקצץ את כנפינו, לבוז לנו".

אמש ובמהלך הלילה נחתמו הסכמים קואליציוניים עם סיעות הקואליציה לקראת השבעתה. ש"ס הודיעה ששר הדתות הבא יהיה הרב יעקב אביטן מאשקלון. במקביל חתמה סיעת דרך ארץ על ההסכם עם כחול לבן.

גם סיעת יהדות התורה חתמה על ההסכם עם הליכוד. כפי שסוכם בין המפלגות, יעקב ליצמן ימונה לתפקיד שר השיכון והבינוי, ומשה גפני ימונה לתפקיד יו"ר ועדת הכספים. יהדות התורה תקבל גם שני תפקידי סגן שר.

בד בבד, ראש הממשלה וח"כ חיים כץ סיכמו כי הוא ימונה לראשות ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת ה-23, תפקיד אותו מילא במשך שש שנים בעבר. כצעד ראשון לקדנציה, כץ יקדם שתי הצעות חוק פרטיות מטעמו - מתן דמי אבטלה לעצמאים בהתאם למחזור השנתי והעלאת קצבת הבטחת הכנסה בגיל זקנה.

במסגרת ההסכם שנחתם בין הליכוד לגשר, סוכם כי לוי-אבקסיס תכהן כשרה לחיזוק וקידום קהילתי. מדובר במשרד חדש שיוקם עבור לוי-אבקסיס ויכלול כמה מהסמכויות שהיו עד עתה תחת המשרד לביטחון הפנים, בהן הרשות לביטחון קהילתי, "עיר ללא אלימות", הרשות למאבק בסמים ובאלכוהול, המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת וקידום פרויקטים במגזר הערבי. נתניהו הציע למירי רגב לכהן ברוטציה חלק מהקנדציה כשרת התחבורה וחלק כשרת החוץ. 

השבעת הממשלה ככל הנראה תתקיים רק לקראת חצות, וייתכן שאף לאחר מכן, בעקבות הגשת ההסכם בין הליכוד ליהדות התורה סמוך לחצות אמש, והחתימה עם אורלי לוי-אבקסיס במהלך הלילה. אם רפי פרץ גם יחתום הלילה על הסכם, כנראה ההשבעה תידחה עבורו ועבור לוי-אבקסיס. אם פרץ יחתום בבוקר - ככל הנראה הוא ולוי- אבקסיס יושבעו בשבוע הבא.