t
אורלי לוי-אבקסיס
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

התיק המומצא של אורלי לוי יגרום לכאוס במשרד לביטחון הפנים - ויעמיד פרויקטים בסכנה

המטה להגנה על ילדים ברשת (105) שמורכב מחוקרי להב 433 ו"עיר ללא אלימות" שמתכללת את שיתוף הפעולה של המשטרה עם הרשויות המקומיות - הם רק חלק מהגופים שעברו ל"משרד לחיזוק וקידום קהילתי". השינויים צפויים ליצור כאוס בין משרדי ולפגוע באנשים הכי חלשים בחברה
רועי ינובסקי, פרשנות
14 במאי 2020
12:01

בפרק הראשון של הסדרה המופלאה "פולישוק" ממונה רובי פולישוק ל"שר לקידום חברתי" במשרד מומצא ומיותר. אם היו מספרים לכותבי הסדרה שהמשרד הדמיוני הזה יוקם בעתיד כדי לתפור ג'וב פוליטי, לא בטוח שהם היו מופתעים. המציאות הפוליטית כאן לפעמים עולה על כל סאטירה.

אבל נראה שגם התסריטאים של "פולישוק" היו נדהמים לראות ממשלה שבה יישבו גם "השר לשוויון חברתי" וגם "השר לחיזוק וקידום קהילתי". המשרד השני הוא משרד ממשלתי שהומצא הלילה בעבור חברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס. אם זה היה בסך הכל סידור עבודה, אז ההשפעה הייתה שולית. אלא שמתחת לרדאר, ההסכם עמה מרוקן את המשרד לביטחון הפנים מתוכן ומעמיד פרויקטים בהיקף ענק בסכנה. 

המטה הלאומי החדש להגנה על ילדים ברשת (105), שמתכלל את המאבק המשטרתי בפדופילים ברשת ובאלימות נגד קטינים, הרשות למלחמה בסמים ובאלכוהול ופרויקט עיר ללא אלימות - אלה רק חלק מהגופים שאמורים לעבור לעבודה תחת המשרד המומצא החדש, על אף שאנשיהם עובדים ביחד עם המשטרה וחלקם מורכבים מקציני משטרה. 

האבסורד הגדול - הכפפת המטה להגנה על ילדים ברשת למשרד חדש

עבודה תחת שני משרדים לא רק שתסרבל את הפעילות, תפגע בתפקוד ותגרום לבירוקרטיה מיותרת, היא תסכן את עצם קיומם של אותם גופים - שלא יוכלו להזיז אבן בלי אישור של שני שרים. האבסורד הגדול מכולם הוא הכפפת מוקד 105 למשרד המומצא החדש, גוף שקיים פחות משנתיים והביא ללכידה של פדופילים שפעלו ברשת שנים מתחת לרדאר. 

המטה הוקם על ידי השר היוצא גלעד ארדן במטרה לתכלל את כל המאבק המשטרתי נגד פדופילים ברשת ונגד אלימות ברשת נגד קטינים. רוב הפעילות של המטה ומוקד 105 שתחתיו מתבצעת בכלל על ידי יחידה חדשה שהוקמה בלהב 433 שכפופה באופן טבעי למפכ"ל המשטרה ולשר לביטחון הפנים. 

איך המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת יוכפף למשרד המומצא? גם אורלי לוי לא יודעת, אבל מה שבטוח הוא שהראשונים להיפגע יהיו הילדים שלנו

 

עד להקמתו, עיקר הטיפול בתלונות על אלימות מינית נגד קטינים ברשת הייתה מטופלת ברמת התחנה - ולא מעט תלונות פשוט הלכו לאיבוד. לעברייני מין ברשת אין גבולות, הם פועלים בפרופילים מזויפים ובכתובות IP משתנות. במציאות כזו של אי-טיפול משטרתי מקיף, אנשים כמו מאמן הכדוריד בנו ריינהון, שהורשע בעבירות מין ברשת ב-57 קטינות ובגירות, יכלו לפעול באין מפריע. ריינהורן הוא מהראשונים שאותרו על ידי חוקרי 105, ובחקירתו התגלה דפוס פעולה במשך שנים, שנעלם מהרדאר המשטרתי כשהתלונות הגיעו לתחנה או למוקד 100. 

איך גוף שמורכב בעיקר מחוקרי להב 433, אנשי משרד החינוך והרווחה ומנהלים מהמשרד לביטחון הפנים יוכפף למשרד חדש? נדמה שגם אורלי לוי-אבקסיס עדיין לא יודעת. מה שבטוח הוא שהראשונים שייפגעו מזה הם הילדים שלנו. 

זאת ועוד, גם פרויקט עיר ללא אלימות אמור להיות מוכפף למשרד החדש - גוף משותף למשטרה למשרד לביטחון הפנים ולרשויות המקומיות. מה לו ולמשרד חדש? אין לדעת, אבל ודאי שכל מאבק ולו קטן בין לוי-אבקסיס והשר החדש אמיר אוחנה יכול לעכב נושאים חיוניים בו. 

למשרד המומצא הוסיפו גם אחריות לתכניות למאבק באלימות במגזר הערבי - נושא שגם הוא מתוכלל על ידי המשטרה והרשויות המקומיות. אם זה לא מספיק, במשרד החדש של לוי, גם הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול, שגם היא כפופה למשרד לביטחון הפנים. ספק עם השר המיועד אוחנה יודע עד כמה נושלו סמכויות המשרד החדש שלו הלילה, כמה מוקדי השפעה הוכפפו למשרד אחר, וכמה בלאגן הולך להיווצר אצל הפקידים שיועברו מיד ליד. תשאלו למשל את פקידי משרד העבודה, שהועברו למשרד הכלכלה ואחר כך הוחזרו שוב למשרד הרווחה - איזה כאוס יוצר במשרד כל מעבר כזה. 

כל שנותר לקוות הוא שהשניים, אוחנה ולוי-אבקסיס לא יריבו - כי אז את המחיר ישלמו האנשים הכי חלשים בחברה.