איתמר בן גביר, עמיר פרץ ואורלי לוי אבקסיס
צילום: רוי עלימא ואוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מילה זו מילה? כל הבגידות הפוליטיות בדרך לממשלה

לאורך שנים הפוליטיקאים הישראלים הפרו הבטחות, אבל במערכת הבחירות האחרונה נשברו כל השיאים. מהרב רפי פרץ, שהפר את הבטחותיו פעמיים, ועד אורלי לוי-אבקסיס, שמיד לאחר הריצה עם מרצ עברה לגוש הימין
יואב קרקובסקי
14 במאי 2020
21:56
עודכן ב 11:26

לאורך שנים הפוליטיקאים הישראלים הפרו הבטחות, אבל במערכת הבחירות האחרונה נשברו כל השיאים. הראשונים להתאחד לפני סבב הבחירות השלישי היו יו"ר הבית היהודי ושר החינוך רפי פרץ עם איתמר בן גביר מעוצמה יהודית. הם הקדימו להתאחד כדי לעשות תרגיל לנפתלי בנט ובצלאל סמוטריץ', והיו בטוחים שזה תרגיל המאה של הציונות הדתית.

אבל אז הגיע ליל הרכבת הרשימות. בנט הצהיר: "מוכן לחיבור, אך בלי בן גביר". הלחץ היה גדול. גם ראש הממשלה היה מעורב, והבטיח לפרץ הרים וגבעות, הכול - רק כדי שיפר את ההבטחה לבן גביר. ובסוף זה עבד.

בשמאל הופעל לחץ כבד על פרץ אחר - יו"ר העבודה עמיר פרץ. הוא רץ בסתיו עם אורלי לוי-אבקסיס, והביא שישה מנדטים. לחץ של התקשורת ופעילי שמאל הביאו לחיבור של העבודה-גשר-מרצ. ההבטחות היו בשמיים, לפיהן החיבור הוא אסטרטגי ולטווח רחוק. ובעיקר היו ההתחייבויות.

"לא נשב עם בנימין נתניהו" הבטיח פרץ שוב ושוב, הוא אפילו הוריד את השפם כדי להמחיש את רצינותו. שתי יממות אחר הבחירות – ההבטחה החלה להתפורר. לוי-אבקסיס טענה: "לא הסכמתי לקחת חלק בממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת", נוסחה אותה הריץ השותף שלה, עמיר פרץ, ימים בודדים לפני הבחירות. גם החיבור בין פרץ להורוביץ לא האריך ימים. 

וכמו בכל מחזה טוב, הגיבור מן המערכה הראשונה מגיח גם במערכה האחרונה. בזמן הפציעות של הרכבת הממשלה, נוטש הרב רפי פרץ את חבריו לימינה, כדי לממש את ההבטחה של נתניהו כלפיו מראשית מערכת הבחירות, מצטרף לבדו לממשלה, ומשאיר את בנט, שקד וסמוטריץ' להתייבש באופוזיציה.