ווהאן - מוקד התפרצות קורונה בסין
צילום: אי-פי

מחשש לגל שני: בדיקות קורונה לכל תושבי ווהאן

11 מיליון תושבים ייבדקו בעיר שהייתה מוקד ההתפרצות של הנגיף. הרשויות מבצעות בדיקות בשל מציאתם של מקרי הידבקות חדשים אחרי פרק זמן ארוך יחסית, במהלכו לא דווח על חולים • מניין המתים מקורונה ברחבי העולם עלה ליותר מ-300 אלף
בן יניב
15 במאי 2020
07:06

בסין החל הבוקר (שישי) מבצע בדיקות ל-11 מיליון תושבי ווהאן – מוקד ההתפרצות של נגיף קורונה. הרשויות מבצעות בדיקות בשל מציאתם של מקרי הידבקות חדשים אחרי פרק זמן ארוך יחסית בחודש אפריל, במהלכו לא דווח על חולים חדשים.

סין הסתירה מידע - ואירופה כולה שילמה את המחיר | דעה

מבצע הבדיקות נועד לכסות את כל תושבי העיר, שלא נבדקו במהלך המשבר, על מנת לאמוד את נוכחותו של הנגיף בעיר. על פי מסמכים שהגיעו לידי סוכנות הידיעות רויטרס, הרשויות בסין מתכוונות להשלים את המבצע בתוך עשרה ימים בלבד. ביממות האחרונות אותרו יותר מעשרה נדבקים בקורונה בכל יום ומומחים אמרו כי מבצע הבדיקות מצביע על דאגה במשטר הסיני מהתפרצות של גל שני.

בתוך כך, עלה מניין המתים מקורונה ברחבי העולם ליותר מ-300 אלף בני אדם. מספירה שפרסמה הלילה סוכנות הידיעות רויטרס עלה כי מספר הנדבקים בנגיף מתקרב ל-4.5 מיליון בני אדם. רשויות הבריאות בסין, שבה החלה המגפה, דיווחו כי אתמול אובחנו במדינה ארבעה חולים בלבד בנגיף. מוקדם יותר הודיע מושל מדינת ניו יורק אנדרו קואומו כי ביממה החולפת מתו בניו יורק 157 חולי קורונה. בכך עלה מניין המתים מן הנגיף במדינה ל-22,170 בני אדם.

בברזיל נרשם אתמול שיא במספר מקרי ההידבקות בנגיף. 13,944 בני אדם אובחנו ביממה האחרונה כחולים בנגיף קורונה. בנוסף, 844 חולים מתו מן הנגיף ביממה האחרונה, בכך עלה מספר המתים מקורונה במדינה ל-13,993 בני אדם. במקסיקו מתו ביממה האחרונה 257 חולי קורונה, כך מסר הלילה משרד הבריאות במדינה. בכך עלה מספר המתים מקורונה במדינה ל-4,477.

ביום שני פורסם בעיתון דר-שפיגל, היוצא לאור בגרמניה, כי סין ביקשה מארגון הבריאות העולמי להסתיר מידע הנוגע לנגיף קורונה. הדיווח הגיע על סמך מידע שהגיע לידי שירות הביון הפדרלי בגרמניה.

על פי המידע שנחשף, הדרגים הגבוהים ביותר בסין לחצו על ארגון הבריאות העולמי שלא להוציא אזהרה בינלאומית אחרי התפרצות הנגיף. עוד נכתב כי נשיא סין שי ג'ינפינג התקשר באופן אישי ליו"ר ארגון הבריאות העולמי, טדרוס אדהנום, ב-21 בינואר וביקש ממנו שלא יפיץ כי הווירוס עובר מאדם לאדם.

סוכנות הידיעות אי-פי פרסמה בשבוע שעבר חלקים ממסמכי מודיעין אמריקניים ולפיהם סין הסתירה בכוונה את ממדי התפשטות הנגיף וחומרתו בתחילת חודש ינואר כדי לאגור את הציוד הנדרש לה להתמודדות עם התפרצות המגפה. על פי המסמכים, סין האיצה ייבוא של ציוד רפואי, הפחיתה ביצואו, והסתירה את ממדי התפשטות הנגיף ברחבי המדינה ואת חומרתו. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ציין לפני כן כי המודיעין האמריקני עדכן אותו כי הוא צדק והם (סין) דיווחו לו על הימצאות נגיף קורונה רק בסוף חודש ינואר.