שר החוץ האמריקני
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

פומפאו: אם החקירה בהאג נגד ישראל תימשך – יהיו השלכות

ארצות הברית הודיעה בעבר, עם כמה מדינות אחרות, שהיא מתנגדת לכוונת התובעת בבית הדין לחקור את ישראל וטענה כי אין לה סמכות בנושא
גילי כהן
16 במאי 2020
09:08

ארצות הברית שבה ומבהירה היום (שבת) כי היא מתנגדת לחקירה של בית הדין הבין־לאומי הפלילי בהאג נגד ישראל, ורואה בכך מהלך לא לגיטמי. בהודעה שפרסם שר החוץ מייק פומפאו נאמר כי אם ימשיך בית הדין במסלולו הנוכחי של בדיקה נגד ישראל, יהיו לכך השלכות. ארצות הברית הודיעה בעבר, עם כמה מדינות אחרות, שהיא מתנגדת לכוונת התובעת בבית הדין לחקור את ישראל וטענה כי אין לה סמכות בנושא.

בתוך כך, שר החוץ פומפאו התראיין השבוע לכאן חדשות והתייחס גם לנושא הסיפוח, ואמר: "ממשלת ישראל תחליט לגבי סיפוח, אם לבצע אותו וכיצד, וגם מתי יבוצע סיפוח. אני מקווה שההנהגה הפלסטינית תבין שהחזון שלנו בנוגע לשלום טוב גם לאזרחים הפלסטינים".

כשנשאל איך ארצות הברית תגיב אם ישראל תנקט בצעד חד צדדי של סיפוח, בלי ליישם חלקים אחרים בהסכם, התחמק פומפאו מתשובה ישירה ואמר: "הצגנו את החזון שלנו לשלום לפני מספר חודשים, גם נתניהו וגם יו"ר הכנסת בני גנץ קיבלו את התכנית והסכימו לדון עם הפלסטינים, בהתבסס עליה. הם עדיין מאמינים שהחזון הזה מתחשב ומעשי והוא בסיס להמשך".