הליכוד
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

לאחר הביקורת: שטייניץ ימשיך לכהן כשר האנרגיה

לקראת השבעת הממשלה: נתניהו נועד הלילה עם בכירי הליכוד. אלקין יהיה השר להשכלה גבוהה ומשלימה ושר למשאבי המים. גלנט ימונה לשר החינוך. גדעון סער לא ייכנס לממשלה. השר אלי כהן מונה לתפקיד שר המודיעין
יערה שפירא ומיכאל שמש
16 במאי 2020
23:36
עודכן ב 09:55

לקראת השבעת הממשלה הצפויה היום (ראשון), ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט כי יובל שטייניץ ימשיך בתפקידו כשר האנרגיה. על ההחלטה שלא להמשיך את כהונתו של שטייניץ כשר האנרגיה נמתחה ביקורת בשל נסיונו הרב בתפקיד. אמש, בעת הפגישה עם נתניהו, סירב שטייניץ להתמנות לשר להשכלה הגבוהה וחבר בקבינט.   

מוקדם יותר הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לזאב אלקין על מינויו לתפקיד השר להשכלה גבוהה ומשלימה וכן לתפקיד השר למשאבי המים. בחלקה השני של הקדנציה יחליף אלקין את מירי רגב כשר התחבורה. אלקין יהיה חבר בקבינט המדיני בטחוני, ממלא מקום ראש הממשלה בראשות קבינט עלייה, קליטה ותפוצות והשר האחראי על ארגון ‘נתיב׳ לשכת הקשר. השר אלקין ימשיך לעמוד בראש הוועדות המשותפות עם ממשלות רוסיה, אוקראינה קזחסטן ואזרבייג׳ן. כמו כן, השר אלקין ירכז את הטיפול בבית הדין הבינלאומי בהאג.

במסגרת סמכויותיו של המשרד למל"ג ירוכזו: הוועדה לתכנון ולתקצוב, החברה למתנ״סים, יד ושם והאגף לחינוך מבוגרים, אגף תרבות יהודית, מינהל חברה ונוער (ללא היחידות הקשורות באופן ישיר לחינוך הפורמלי) ואגף בכיר לקשרי חוץ ויונסקו שבמשרד החינוך. המשרד למשאבי המים יכלול את רשות המים, מקורות, תאגידי מים וביוב וכל נושאי המים שהיו באחריות משרד האנרגיה.

מוקדם יותר הבוקר הודיע ראש הממשלה כי השר יואב גלנט ימונה לשר החינוך ויהיה חבר בקבינט המדיני בטחוני. השר גלנט הודה לאחר המינוי לנתניהו: "מקבל על עצמי את תפקיד שר החינוך של מדינת ישראל מתוך הבנת האחריות והחשיבות של העיסוק בעתיד ילדינו. חינוך לערכים והקניית השכלה ראויה לדור הצעיר בישראל הם ההשקעה הטובה והחשובה ביותר בעתיד מדינת ישראל״.

נתניהו נפגש עם חבר הכנסת גדעון סער שהתמודד מולו בפריימריז לראשות הליכוד והבהיר לו כי הוא אינו צפוי לשמש שר בממשלה הקרובה.סער הודיע לאחר ההחלטה: "זאת זכות גדולה לשרת את עם-ישראל ומדינת ישראל כחבר כנסת". 

השר דודי אמסלם התייחס הבוקר בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב לתיקים שהתווספו לממשלה: "אם היינו מקימים ממשלה רגילה, לאומית, אני מניח שחלק מהתיקים לא היו מגיעים לעולם. צריך להתקשר לגנץ ולשאול אותו איך יכול להיות שהוא עם 19 ח"כים, ומקבל 17 שרים", אמר אמסלם. "כל דבר שאתה מקבל לגביו החלטה, גם אם קיבלת אותה לפני 70 שנה על משרד כזה או אחר, מידי פעם צריך לבחון אותה מחדש. מעולם לא דיברתי עם ראש הממשלה על תיק. הוא קרא לי, וקיבלתי את המשימה ביראת קודש". 

האזינו לריאיון בכאן רשת ב: 

אתמול נפגש נתניהו עם חברי הליכוד. השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל תשמש בממשלה הבאה השרה להגנת הסביבה. "גמליאל הובילה בהצלחה רבה את מיזם ‘ישראל דיגיטלית’ יחד עם הישגים רבים נוספים לטובת אזרחי ישראל במשרד לשיוויון חברתי", אמר נתניהו, והוסיף: "לגילה ניסיון רב ואני שמח שתמשיך להיות שותפה בממשלה ולאתגרים העומדים לפנינו". גמליאל מצידה הכריזה כי כשרה להגנת הסביבה היא תעמיד בראש סדר העדיפויות את משבר האקלים.

השר יובל שטייניץ דחה את הצעתו של נתניהו לשמש השר להשכלה גבוהה וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני. צחי הנגבי ואבי דיכטר שאיימו כי יחרימו את השבעת הממשלה. מקורבים להנגבי אמרו לכאן חדשות כי הוא יצא כעוס ומאוכזב מפגישתו עם נתניהו. גם גדעון סער התבשר מנתניהו שלא יהיה חלק מהממשלה הבאה. סער עצמו אמר לאחר הפגישה: "זאת זכות גדולה לשרת את עם-ישראל ומדינת ישראל כחבר כנסת".


הממשלה החדשה צפויה להצהיר אמונים מחר בשעה 13:00 בצוהריים. מוקדם יותר הערב פורסם כי שר הכלכלה היוצא אלי כהן ישמש בה בתפקיד שר המודיעין. בנוסף, השר גלעד ארדן ימונה לשר לשיתוף פעולה אזורי, עד למינויו הצפוי בעוד כמה שבועות לשגריר ישראל בארצות הברית ובאו"ם. עדיין לא ברור מי ימונו לשרי החינוך והאנרגיה.

אמש פורסם במהדורת "השבוע" בכאן 11 כי גורמים בכחול לבן לא פוסלים את האפשרות שגם מחר לא תתקיים השבעת הממשלה. המועד האחרון להצגת ממשלה הוא יום רביעי בלילה. אם ביום חמישי לא תוצג ממשלה, הכנסת ה-23 תפוזר וישראל תצא למערכת בחירות רביעית.