דורשי אבטלה, לשכת אבטלה
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

מחקר: שיאני נפגעי משבר קורונה - ענפי התרבות והאירוח

הכי פחות דורשי עבודה - עובדי המינהל הציבורי והרשויות המקומיות |הערים בהן הוגשו הכי הרבה בקשות לדמי אבטלה: אילת, נצרת, בני ברק, בת ים וירושלים. סוגרות את הרשימה: כרמיאל, נס ציונה, עריי השרון ומודיעין-מכבים-רעות
נופר משה פרדו
17 במאי 2020
16:52

47% מתוך עובדי ענפי האומנות, הבידור והפנאי דרשו דמי אבטלה עקב משבר קורונה, שכרם הממוצע של מבקשי דמי אבטלה בענף היה 5,461 שקלים, כך עולה ממחקר של הביטוח הלאומי, אשר בדק את ההשפעות הכלכליות של משבר קורונה על כלל הענפים במשק. עוד עולה מהמחקר כי אחריהם, שירותי אירוח ואוכל - שם הגישו כ-46% בקשות לדמי אבטלה מכלל המשרות, שכרם הממוצע עמד על 6,152 שקלים.

מנתוני המחקר עולה כי הענף שנפגע הכי פחות, הן מבחינת גודלו והן מבחינת אחוז תובעי האבטלה, היה המינהל הציבורי, ובכלל זה רשויות מקומיות וביטחון. במינהל הציבורי כ-393 אלף משרות, מתוכם רק 8.5% מכלל העובדים תבעו דמי אבטלה.

תחומים נוספים שנפגעו פחות מהמשבר הם שירותי הפיננסים ושירותי הביטוח, שם שיעור תובעי דמי אבטלה עמד על כ-16%, ושכרם הממוצע עמד על כ-16 אלף שקלים.

תחום נוסף שעולה כי נפגע בזמן המשבר הוא החינוך - שם כמעט 27% מכלל נושאי המשרה הגישו תביעה לדמי אבטלה. כ-65% מהן נשים, זאת בעוד בענפי האומנות והבידור כ-53% מכלל המשרות בענף היו של נשים.

הערים בהן הוגשו הכי הרבה בקשות לדמי אבטלה הן אילת, נצרת, בני ברק, בת ים וירושלים. סוגרות את הרשימה: כרמיאל, כפר סבא, נס ציונה, רעננה, הוד השרון ומודיעין-מכבים-רעות.


מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומי אמר: "הביטוח הלאומי מוביל שינויי חקיקה המיועדים לצמצם עיוותים ולבטל אפליות שפוגעות, שלא בצדק, בביטחון הסוציאלי של רבים מאזרחי המדינה, ובפרט בנשים, ואלו המתגוררים בפריפריה החברתית. בימים הקרובים, לאחר כינון הממשלה, נניח על שולחן שר הרווחה את הצעותינו לתיקוני החקיקה שבסמכותו לקדם בממשלה ובכנסת".

במקביל, היום (ראשון) הודיע שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, כי משרדו הגיע להסכמה עם משרד הבריאות להקדים את פתיחת המסעדות ובתי הקפה. "זהו צעד מתבקש על רקע נתוני התחלואה הנמוכים, אשר יחזיר לפעילות מיידית עשרות אלפי מועסקים", אמר, אך לא נקב במועד.