גזרת הר דב, היום
ללא קרדיט

אירוע בהר דב: כוח צה"ל ירה ופגע באדם שחצה את הגבול מלבנון

האיש נפצע ופונה לקבלת טיפול רפואי. מצה"ל נמסר כי נסיבות האירוע נבדקות • מרכז המעקב הסורי: שבעה אנשי המיליציות הפרו איראניות נהרגו בתקיפה בסוריה
כתבי כאן חדשות
17 במאי 2020
15:23
עודכן ב 16:49

כוח של צה"ל ירה היום (ראשון) אל אדם שחצה את הגבול מלבנון באזור הר דב. האיש נפצע קשה ופונה לבית החולים רמב"ם בחיפה לקבלת טיפול רפואי. האירוע התרחש במקום שבו אין גדר.


מתחקיר ראשוני של התקרית עלה שכוח גולני שביצע מארב זיהה רועה צאן שחצה את הגבול לתוך שטח ישראל ב-100 מטר. הכוח בפיקודו של קצין התחיל לרדוף אחריו והקצין ביצע ירי באוויר. במהלך המרדף, רועה הצאן עשה תנועה שגרמה לאחד החיילים בכוח לחשוד בו – והוא ירה בו. רועה הצאן היה אזרח סורי ואינו היה חמוש. בצה"ל אומרים שבתקופה האחרונה זיהו הכוחות עליה בניסיונות של חציית גבול, וכן שימוש גובר במצלמות ומכשירי קשר אצל רועי צאן. 

ערוץ הטלוויזיה הלבנוני אל-מנאר דיווח כי האיש שנכנס לשטח ישראל הוא רועה צאן. על פי הדיווח שמו של רועה הצאן הוא מחמד נור א-דין עבד אל-עזים.

מצה"ל נמסר כי "במהלך מארב שגרתי בהר דב, זיהה כוח צה״ל חשוד שחצה את קו הגבול משטח לבנון לשטח ישראל. החשוד נפצע מאש כוחות צה"ל ופונה באופן מוסק לבית חולים בשטח ישראל. האירוע מתוחקר".

בד בבד, מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח ששבעה מאנשים המיליציות הפרו-איראניות נהרגו ביממה האחרונה בסוריה בתקיפה של מטוסים לא מזוהים. לפי הדיווח האירוע התרחש בבסיס "מעיזילה" בפרברי אל בוכמאל במזרח סוריה. 

כמו כן, נמסר כי לפני מספר ימים הגיעו למקום תגבורות צבאיות של אנשי המיליציות הנאמנות לאיראן. גורמים אמרו למרכז המעקב שבנוסף להרוגים נהרס גם מטה הנמצא בתוך הבסיס, וייתכן שמספר ההרוגים יעלה שכן יש גם פצועים במקום שחלקם במצב קשה.

בחודש ספטמבר האחרון ירה חיזבאללה טילים נגד טנקים אל בסיס צה"ל ליד מושב אביבים ואל כלי רכב צבאיים. צה"ל הגיב בירי ארטילרי ובתקיפות של כלי טיס אל מקורות הירי ואל יעדים נוספים בדרום לבנון.

השתתפו בהכנת הידיעה: רובי המרשלג, רועי שרון, עומרי חיים ומשה ברקוביץ'