נתניהו וגנץ לאחר החתימה על ההסכם הקואליציוני, בחוד
-

עלות המשרדים המומצאים: מיליארד שקלים בשנה

האם טענת נתניהו שעלות הממשלה נמוכה מעלות של בחירות רביעיות נכונה?
שאול אמסטרדמסקי
17 במאי 2020
20:40

נתניהו תירץ היום (ראשון) במליאת הכנסת את הקמת הממשלה המנופחת ביותר בתולדות ישראל בכך שהליכה לבחירות נוספות הייתה עולה יותר. הוא טען שהליכה לבחירות הייתה עולה שני מיליארד שקלים, ואילו העלות העודפת של הממשלה המנופחת שלו היא רק 85 מיליון שקלים. אבל זה קשקוש.


נעשה את החשבון הבא: בממשלה החדשה יהיו 12 שרים יותר מבממשלה הקודמת, ועוד עשרה סגני שרים חדשים. העלות של כל הלשכות החדשות האלה יחד היא כ-85 מיליון שקלים בשנה. זה המחיר שנתניהו מדבר עליו, אבל זה ממש ממש לא נגמר פה. המשרדים המיותרים והמומצאים של השרות והשרים האלה עולים הרבה מאוד כסף, והתקציבים שלהם נוטים להתנפח עם השנים.

קחו את המשרד לשיתוף פעולה אזורי, שהוקם לפני 21 שנים בשביל שמעון פרס. בממשלה הקודמת השר לשיתוף פעולה אזורי היה צחי הנגבי. הסתכלתי ביומן הפגישות שלו לשנת 2019, שנחשף לבקשת עמותת הצלחה. יודעים מה הוא עשה? 17 חתונות, שמונה בר-מצוות, שבע בריתות וארבעה ניחומי אבלים.  מלבד זאת הוא העניק 116 ראיונות לתקשורת, כלומר ריאיון פעם בשלושה ימים בממוצע. בנוסף, היו גם שתי פגישות בנושא פרויקט תעלת הימים והמון פגישות עם ראשי ערים.

תקציב המשרד הזה לבדו הוא 50 מיליון שקל בשנה. אלה 50 מיליון שקלים שאפשר היה לחסוך. תקציב כל המשרדים המומצאים מגיע ליותר ממיליארד שקלים בשנה, ואפילו זו עדיין לא העלות המלאה של הממשלה המנופחת הזאת.

המחיר האמיתי הוא ריבוי משרדים שמסתבכים זה ברגליים של זה. המחיר הוא פגיעה בשירות שניתן לציבור - בהיקף שאי אפשר לכמת. לכן בשורה התחתונה האמירה של נתניהו כאילו מדובר בעלות פעוטה וזניחה היא קשקוש. העלות של הממשלה המנופחת הזאת גדולה מאוד. אפשר היה לעשות את זה אחרת.