ליצמן ובר סימן טוב, ארכיון
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מנכ"ל הדסה על דברי ליצמן: "היה תהליך של סתימת פיות"

פרופסור רוטשטיין תקף את ניהול משבר קורונה על ידי מערכת הבריאות: "שמו לרה"מ בפה את המילים 'יהיו מיליון חולים בקורונה', כשבכל העולם באותה העת היו בקושי 800 אלף" • יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור לכאן רשת ב: הצעדים היו חמורים מדי וגרמו נזק
קלמן ליברמן
18 במאי 2020
09:35

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב הגיב היום (שני) לדבריו של שר הבריאות היוצא יעקב ליצמן, שלפיהם "הייתה בהלת יתר" בתגובת ישראל למשבר הקורונה. "אני מכבד מאוד את השר ליצמן וגם את דעותיו ותרומתו המאוד-רבה למלחמה בנגיף", אמר בר סימן-טוב לכאן חדשות. "אני מאמין שלאורך כל הדרך פעלנו בחוכמה וגם הצלנו חיים של אלפים רבים", הוא הוסיף.

האזינו לריאיון עם יעקב ליצמן בכאן רשת ב

בתגובה לשאלת כתב כאן חדשות מדוע חיכה עד עכשיו כדי לשטוח את טענותיו נגד מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, השיב ליצמן: "אמרתי את זה בזמנו".

מוקדם יותר היום הגיב גם מנכ"ל בית החולים הדסה, פרופסור זאב רוטשטיין, לדבריו של ליצמן ואמר: "אצלנו היה תהליך של סתימת פיות". יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור פרופסור חגי לוין הוסיף כי "ברור שהצעדים שננקטו כאן היו חמורים מדי וגרמו נזק כלכלי-חברתי ובריאותי קשה".

"המודל היה לא נכון, הוא לא בוסס על מידע מתוך ישראל, לא בוצעו דגימות או מדגם", אמר רוטשטיין בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב. על תהליך קבלת ההחלטות במשבר הקורונה הוא אמר כי "גרמנו נזק עצום לכלכלה של מדינת ישראל. הקורונה קיימת, מתים הרבה קשישים בעולם, אבל היינו צריכים להתעסק בקורונה שלנו ולא של מדינות אחרות".

לדברי רוטשטיין, מי שטען את הטענות על התגובה המופרזת של המערכת – הושתק. "הייתה מחלוקת, ומחלוקת מקצועית תמיד טובה", אמר. "אצלנו היה תהליך, שלדאבוני אני הייתי חלק ממנו, של סתימת פיות. שאלנו מאיפה הבאתם את המספרים? שמו לרה"מ בפה את המילים 'יהיו מיליון חולים בקורונה', כשבכל העולם באותה העת היו בקושי 800 אלף".

"גם להתכונן לתרחיש הקשה מכל יש דרך", הסביר רוטשטיין. "למה טייוואן, שהיא הרבה יותר קרובה לסין מאיתנו, למה היא לא נדלקה באור כל כך אדום כמו סין. למה אנחנו נדבקנו למודל המפחיד של איטליה? היה ניתן גם בזמן אמיתי להבין מה ההבדל בינינו לבין איטליה".

האזינו לריאיון עם פרופסור זאב רוטשטיין בכאן רשת ב

"קצפי יצא על הצעדים הלא מדודים, על הסגר הכללי שלא בוצע בשיטה נכונה", המשיך רוטשטיין. "כשאתה סוגר חולה עם בריא אתה מקבל שני חולים. כשרוצים סגר בודקים את מי סוגרים".

לדבריו, "כשליצמן אומר שהייתה הגזמה אז כנראה הוא קיבל מידע מאנשים אחרים שהמודל לא נכון או מוגזם. אבל אם חשבת ככה בזמן אמיתי למה לא קמת ואמרת בציבור? אבל דבר אחד שיהיה ברור – אילו היינו נוהגים באחריות ומתייעצים ולא פועלים כצינורות היינו מצליחים להציל את הקשישים בבתי האבות".

לדברי רוטשטיין, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הוביל קו לא נכון: "הוא הוביל קו של צינור. בהיותו לא רופא, חסר יכולת לנתח את הנתונים הרפואיים, הוא העביר את האינפורמציה כמו שהיא בצורה לא מעובדת לכן הוא דיבר על 5,000 מונשמים ומיליון חולים. הוא עשה את הטוב ביותר שיכל לעשות מי שאינו רופא. ליצמן, מי שמינה אותו, היה צריך לקחת הכול בחשבון. הוא לקח אותו כדי שייבחן בפרמטרים כלכליים שזה המקצוע שלו והוא נבחן בפרמטרים רפואיים, שזה לא המקצוע שלו, ולכן זו התוצאה".

"אני בטוח שהיינו בתמונה אחרת לגמרי של תמותה", אמר בר סימן טוב על השאלה האם המצב היה שונה לו ננקטו צעדים אחרים. "אני מעדיף להיות חכם בהסתכלות קדימה ולא חכם בהסתכלות אחורה. תסתכלו מה קורה בקהילות יהודיות מסביב לעולם - בניו יורק, בצרפת. זה לא הגנטיקה ולא השמש, ישראל היא מדינה צפופה וקטנה ואני חושב שכולנו כחברה צריכים להיות מאוד גאים בהישג הזה ולצד הגאווה להיזהר מאוד ממלכודת השאננות. זה לא חלף, הסכנה עוד כאן, ואם לא נקפיד על הכללים זה יחזור".

לדברי פרופסור לוין, הבעיה היא שלא ניתן לדעת מה קרה באמת בחדרים הסגורים. בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב הוא אמר: "לא ברור למה בזמן אמת וגם היום אין שקיפות. אנחנו לא יודעים מה היו הנתונים, מה היו השיקולים, מי אמר מה. הפרוטוקולים של ישיבות הממשלה יוסתרו לעוד 30 שנה".

האזינו לריאיון עם פרופסור חגי לוין בכאן רשת ב

"כל הדברים האלה צריכים היו להיות חשופים לציבור בזמן אמת ולאנשי מקצוע במשרד הבריאות שגם הם לא הוזמנו לחדרי הדיונים", תקף לוין. "במקום שנשמע דעות מקצועיות שונות. אנחנו קראנו באיגוד לפעול באופן מקצועי ומותאם לאיום בצורה שקולה ומדודה. ברור שהצעדים שננקטו כאן היו חמורים מדי וגרמו נזק כלכלי-חברתי ובריאותי קשה שניתן היה למזער אותו בצורה משמעותית ועדיין לשלוט בהתפרצות בצורה טובה".

"לצערי אנחנו רואים שקבלת ההחלטות בישראל לאורך כל האירוע הייתי לא מקצועית", המשיך לוין. "אנחנו מדינה דמוקרטית ורואים שהחלטות מתקבלות בצורה ריכוזית ולא שקופה. יכולים להיות אינטרסים שהם לא ציבוריים, ולא רק בתחום הקורונה".