הדיון בבית המשפט היום
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

הרצח בדומא | "המסר של ביהמ"ש - טרור הוא טרור"

בית המשפט הרשיע את עמירם בן אוליאל ברצח שלושת בני משפחת דוואבשה לפני כחמש שנים • סב המשפחה: "העונש לא יחזיר לי את המשפחה שלי" • התובעת בתיק: "רק מי שהיה שם יכול היה למסור פרטים כל כך מדוייקים" • עורך דינו של הצעיר: "גרסתו נמסרה מעינויים ומפחד"
בחצי היום
18 במאי 2020
13:50

בית המשפט המחוזי בלוד הרשיע הבוקר (שני) את עמירם בן אוליאל ברצח שלושת בני משפחת דוואבשה בדומא לפני כחמש שנים. אוליאל בן ה-25 הורשע בשלוש עבירות רצח, שתי עבירות של ניסיון רצח, שתי עבירות של הצתה ועבירה של קשירת קשר לביצוע פשע ממניע גזעני. עורכי דינו של בן אוליאל מתכוונים לערער לעליון על החלטת בית המשפט, אם הערעור לא יתקבל - הוא צפוי לרצות שלושה מאסרי עולם. 

חוסיין דוואבשה, סב המשפחה, מגדל יחד עם אשתו את אחמד - הבן שניצל מהרצח. בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, הוא הגיב להרשעת בית המשפט: "זה לא מחזיר לי את המשפחה שלי, אבל זה טוב. ככה זה לא יקרה למשפחות אחרות".

חוסיין סיפר על ההתמודדות של אחמד עם האובדן: "פתאום השאירו אותו לבד. הוא כל הזמן בחלומות. לפעמים הוא רוצה שנלך לבית שלו, שהוא ראה את ההורים שלו חיים". על העונש הצפוי לבן אוליאל, אמר חוסיין כי "אני רוצה שכל החיים שלו הוא יהיה בכלא. לבן אדם כזה אסור לצאת מהבית, הוא מפחיד אנשים". 

"רק מי שהיה שם יכול היה למסור פרטים כל כך מדוייקים"

עורכת הדין יעל עצמון, התובעת בתיק, התייחסה בריאיון לרן בנימיני לטענה כי בן אוליאל חזר בו מהודאותיו ואמרה: "גם כשנאשם חוזר בו, הוא צריך להסביר איך הוא ידע למסור את הפרטים שמסר. זאת כדי שבית המשפט ידע להחליט אם מדובר בהודאת אמת". עצמון ציינה כי הפרטים שמסר בן אוליאל היו מדוייקים וקטנים. לדבריה, רק מי שהיה שם יכול היה למסור פרטים כפי שמסר בן אוליאל. 

האזינו לריאיון המלא עם עו"ד יעל עצמון בכאן רשת ב

"הוא ידע למשל את הדרך שבה בקבוק התבערה התנפץ על החלון. הוא מסר שהוא זרק את הבקבוק שהתנפץ, ונפל חצי בתוך המבנה וחצי בחוץ - ואלה באמת הממצאים בשטח. הוא ידע שיש רשת לחלון. זו עובדה שלא הייתה ידועה לנו, כי היא התכלתה כמעט לחלוטין מהשריפה".

עורכת הדין עצמון הסבירה כי נוסף על עבירות הרצח, שגוזרות בצידן מאסר עולם, התביעה תבקש להוסיף לכך עונשים שיבטאו את הפגיעה הקשה שספג הילד אחמד, שמטופל עד היום בשל הכוויות הקשות שנגרמו לו מאירוע. התובעת הוסיפה כי "המסר של בית המשפט הוא שטרור הוא טרור. המוצא של המבצעים הוא לא רלוונטי. אנחנו צריכים לסכל, להוקיע ולהעמיד לדין כל מי שמחליט לעשות דין לעצמו". 

"גרסתו נמסרה מעינויים ומפחד"

אחד מעורכי דינו של בן אוליאל, יצחק בם, אמר כי הכרעת בית המששפט בעייתית ומבוססת על עדות לא נכונה, שחולצה על ידי עינויים. לדבריו, "לפי עדויות של עדי ראייה, שנגבו בזמן אמת, היו שני אנשים במקום. כל הראיות דיברו על שני מבצעים". בם ציין כי בהודאתו של הצעיר ובשחזור שביצע מתואר שהוא פעל לבדו. 

האזינו לריאיון המלא עם עו"ד יצחק בם בכאן רשת ב

בם התייחס לתקופה שבה לא הותר לבן אוליאל להיפגש עם עורך דין: "אנחנו לא יודעים מה נאמר לו ומה הוא ידע. אנחנו יודעים שהגרסה שלו נמסרה תחת עינויים, והוא המשיך למסור אותה מפחד. עכשיו בית המשפט העליון יצטרך להחליט אם ניתן לשלוח לשלושה מאסרי עולם אדם שמסגיר את עצמו בשל עינויים".