בית משפחת דוואבשה בכפר דומא

"הזזתי את הרשת וזרקתי את הבקבוק": ההקלטות שהובילו להרשעה בפרשת דומא

עמירם בן אוליאל, שהורשע ברצח משפחת דוואבשה, שחזר - 19 ימים לאחר ההצתה, איך הגיע לדומא, הצית את הבית ונמלט. בהקלטה שנחשפה בכאן 11 הוא מספר בקולו על אירועי הלילה של ה-31 ביולי 2015: "הכנתי את שני בקבוקי התבערה. ציירתי נקמה מגן דוד"
רועי שרון
18 במאי 2020
19:57
עודכן ב 20:03

בית המשפט המחוזי בלוד הרשיע היום (שני) את עמירם בן אוליאל ברצח שלושת בני משפחת דוואבשה בכפר דומא וזיכה אותו מחברות בארגון טרור. 19 ימים לאחר שנעצר, ביצע בן אוליאל שחזור, בשעה שתיים אחרי חצות בתוך הכפר. בן אוליאל הוביל את חוקרי מחוז ש"י של המשטרה וחוקר שב"כ ושחזר מול המצלמות כיצד הגיע לכפר הפלסטיני, איך הצית את בית המשפחה ואיך נמלט חזרה לביתו במאחז עדי עד. בהקלטה שנחשפה הערב לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 הוא מספר בקולו על אירועי אותו הלילה ב-31 ביולי 2015.

"נכנסתי נראה לי למטע פה באיזשהו שלב. הלכתי דרך המטע. קפצתי מעל החומה, הלכתי פה בכביש, פה שמעתי את העיזים", נשמע בן אוליאל שעל פי הכרעת הדין, ביקש לנקום את מותו של מלאכי רוזנפלד, שנרצח כמה שבועות קודם לכן בפיגוע ירי לא הרחק מהכפר. "בהתחלה עשיתי סיבוב, הקפתי את הבית, בחנתי אותו", ציין בהקלטה.

במשך 16 ימי מעצר שמר בן אוליאל על שתיקה, ולא נפל באף תרגיל חקירה. חקירת ההצתה בכפר דומא הייתה הפעם הראשונה בתולדות המדינה שבה הפעיל שב"כ כוח פיזי נגד חשודים יהודים לאחר שהוגדרו "פצצה מתקתקת". אין מחלוקת שרק הפעלת הכוח נגדו, ״חקירת צורך״ בלשון המשפטית, היא שגרמה לו לפתוח את פיו ולהודות באוזני חוקריו - משב"כ ובהמשך גם מהמשטרה - בביצוע הפיגוע.

בן אוליאל ממשיך בתיאור ההצתה, שהתבצעה בזמן שבני משפחת דוואבשה ההורים סעיד וריאהם, והילדים עלי בן השנה וחצי ואחמד בן ה-4, ישנים בתוך הבית. "אחר כך עברתי לפה עם הבקבוק השני, עברתי בקפיצה את החומה לפה. אני מנסה לפתוח קודם את החלון הזה, לא מצליח, מנסה את החלון השני פה, גם לא מצליח. עובר לחלון השלישי, אותו אני מצליח לפתוח, כאילו, הוא פתוח, אני מזיז את הרשת שלו ומדליק את הבקבוק השני וזורק לתוכו. אותו בקבוק כמו הראשון, ירוק".

בית המשפט ייחס משקל רב לפרטים שמסר בן אוליאל בשחזור שביצע. "גם החוקרים עצמם לא ידעו על קיומה של אותה רשת עד שסיפר עליה בשחזור", נכתב בהחלטת בית המשפט. בן אוליאל אף הדגים במהלך השחזור בכפר את כיוון פתיחת החלונות, וסיפק פרטים נוספים ומדויקים על אופי הזירה. הוא תיאר איך הביט בהתלקחות הבקבוק, ונמלט מהמקום: "ברגע שאני זורק אותו אני רואה אותו מתפוצץ ובורח באותו תוואי בריחה שממנו הגעתי".

טענותיו של בן אוליאל על חוקיות ההודאות בשל הפעלת הכוח הפיזי, "העינויים" בלשון פרקליטיו, נדחו על ידי בית המשפט, והוא הורשע באחת הפרשות הכי חמורות בתולדות הטרור היהודי.