מתוך תיעוד הירי

על פי כללי הפתיחה באש בתל השומר: המאבטחים פעלו בניגוד לנהלים

פרסום ראשון | מוסטפה יונס נורה למוות בידי מאבטחים בכניסה לבית החולים לאחר עימות עמם. למרות ההנחיות, בתיעודים שפורסמו ניתן לראות כי המאבטחים הפרו לכאורה את הנהלים
דניאל אלעזר
18 במאי 2020
20:53

בשבוע שעבר נהרג מוסטפה יונס בכניסה לבית החולים שיבא בתל השומר. הוא נורה בידי המאבטחים שש פעמים לאחר עימות שהתפתח בינו לבין סגן הקב"ט, כפי שפורסם בכאן חדשות. במהלך העימות, שלף מוסטפה סכין ופגע בראשו של המאבטח. בחדשות הערב בכאן 11 נחשפו הערב (שני) לראשונה נהלי הפתיחה באש של בית החולים, מהם עולה כי המאבטחים פעלו בניגוד להנחיות. מיד לאחר אירוע הירי, יצאו בשיבא להגנת המאבטחים ואמרו כי הם פעלו על פי הנהלים. גם במשטרה סברו כך, והמאבטחים זומנו לתת עדות ולא לחקירה. 

בהוראות הבטיחות בנשק של ממונה הביטחון במשרד הבריאות, אליהם כפופים כל המאבטחים בבתי החולים, נכתב: "פתיחה באש תבוצע לעבר התוקף בלבד, בירי בודד ומכוון". למרות ההנחיה, בתיעודים שפורסמו אפשר לראות כי מאבטח אחד מבין השלושה יורה שלוש יריות אל עבר מוסטפה, מאבטחת נוספת יורה שני כדורים, ומאבטח שלישי יורה כדור אחד. כך שלכאורה, שניים מבין השלושה פעלו רק לפי הסעיף הזה בניגוד להנחיות לכאורה.

בהוראות צוין עוד כי "פתיחה באש תיעשה רק כמוצא אחרון, לאחר שנשקלו ומוצו דרכי פעולה אחרות להפסקת התקיפה, לרבות מתן אזהרה מוקדמת". על אף ההנחיה הזו, כבר ברגע הראשון שבו מוסטפה שלף את הסכין, שניים מבין השלושה החלו לירות לכיוונו. המאבטח השלישי, שנראה מרסס לעברו גז פלפל, לא המתין לראות איך מוסטפה הגיב לזה, ויורה לכיוונו באותה השנייה.

בהנחיות נכתב בין היתר גם כיצד לפעול במקרה שבו המאבטחים נדרשים לביצוע ירי. "אם ניתן לסכל את התקיפה באמצעות ירי לעבר רגלי התוקף, יש להעדיף ירי כזה. יש להפסיק את הירי מיד כשפסקה התקיפה ואין יותר סכנת חיים", נכתב. בבית החולים שיבא פנו למשרד הבריאות כדי שוועדת בדיקה חיצונית ובלתי תלויה תבדוק את השתלשלות האירוע.