בני גנץ
צילום: עודד קרני, לע"מ

גנץ עם כניסתו לתפקיד: נשמור על עוצמתנו כדי לקדם את תוכנית השלום

שר הביטחון הנכנס: אחת הסיבות להקמת הממשלה – למנוע מלחמת אחים • הוא הוסיף: הגיע השעה לאמץ מתווה שירות חדש מול אתגרי השעה • בנט: "איראן החלה נסיגה מסוריה אבל אם נרפה, הכל עלול להתהפך"
משה שטיינמץ
18 במאי 2020
19:23

שר הביטחון הנכנס בני גנץ החליף היום (שני) את השר היוצא נפתלי בנט בטקס שהתקיים בקרייה בתל אביב. גנץ התייחס לתוכנית טראמפ ואמר כי "אני מחויב לעשות כל שניתן לקידומם של הסדרים מדיניים ולחתירה לשלום. למען זאת נשמור על עוצמנתו כדי לקדם את תכנית השלום של הממשל האמריקאי והנשיא על כל מה שבתוכה". 

גנץ הוסיף כי בכוונתו להוביל תוכניות רב שנתיות לצה"ל ולמערכת הביטחון. לדבריו, "אנו מציינים בימים אלו 20 שנה לעזיבת רצועת הבטחון בלבנון. שם במידה מסויימת טבענו בסוג של קיבעון שהשאיר אותנו עשרות שנים באותו מקום. הגיעה גם השעה לאמץ מתווה שירות חדש מול אתגרי השעה. כזה שיאפשר לצה"ל, וקודם כל לצה"ל, להתחזק ולעמוד במשימתו לשמור על היותו צבא העם". 

השר הנכנס הוסיף בדבריו: "אלו ימים של התערערות האמון במוסדות השלטון. אחת הסיבות להקמת הממשלה הנוכחית מבחינתי היא התחושה הקשה שיש ניסיון להצדיק ואולי להתקרב למלחמת אחים, ויש מי שמבקש לנצח בה. ניצחתי בקרבות. את המלחמה הזו אני לא רוצה לנצח, את המלחמה הזו אני מחויב למנוע". 

נפתלי בנט, שסיים את תפקידו במשרד הביטחון, אמר למחליפו: "אני מעביר לך השרביט כאשר מדינת ישראל במצב בטחוני טוב יציב ושקט במיוחד. איראן החלה נסיגה מסוריה אבל אם נרפה, ולו לרגע, מההתקפה שלנו עליהם הכל עלול להתהפך באחת". 

"מתחילת השנה לא נהרגו אזרחים ישראלים בפעולות טרור, לצערנו איבדנו שבוע שעבר לוחם גולני", הוסיף בנט. "בחודשים האחרונים נורתה רקטה אחת מעזה והופסקו כליל בלוני הנפץ והפרות הסדר. בצפון הגדרנו יעד חיוני, לא בלימת התבססות אלא סילוק זרוע התמנון האיראני כי אם לא נסלק אותה מסוריה נתעורר עוד כמה שנים עם חיזבאללה 2. העצמנו את היקף התקיפות. הבהרנו במעשים שאין מקום מוגן מפנינו אין מקום חסין למי שמנסה לפגוע בישראל". 

בנט התייחס גם למשבר הקורונה ואמר: "מעל לשני שליש ממאמצי מדינת ישראל במערכה מול הקורונה בוצעו על ידי צה"ל ומערכת הבטחון. הגל הראשון של הקורונה הסתיים צריך להיערך לגל אפשרי שני בחורף הקרוב, אולי קשה יותר. כשהפעם המטרה להתגבר על הנגיף מבלי לפגוע בלחמם של מילון אזרחי ישראל. צריך להקים עכשיו מערך פנדמיה לאומי".