ליצמן ובר סימן טוב, מארס 2020
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"לאט לאט נעלם לגמרי": כך דחק מנכ"ל משרד הבריאות את השר במשבר קורונה

מי שנתן את הטון בדיונים במהלך משבר קורונה היה משה בר סימן טוב ולא יעקב ליצמן. גורמים המעורים בדיונים אמרו כי השר הפסיק להשתתף בשיחות. מי שהוביל את הקו היה המנכ"ל - שגיבש חזית אחידה עם רה"מ
גילי כהן ומיכאל שמש
18 במאי 2020
20:51

הקרב על משרד הבריאות: הגבלות התנועה וניסיון החרגת בתי כנסת היו שניים מחילוקי הדעות שעלו בין שר הבריאות היוצא, יעקב ליצמן, לבין מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, במהלך משבר קורונה. חילוקי דעות שבאו לידי ביטוי גם במהלך הדיונים הממשלתיים. כמה מהדוגמאות למקרים אלה פורסמו היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11.

בתחילת המשבר, לדוגמה, בעת הטלת ההגבלות, התנגד ליצמן למהלך בזמן שמנכ"ל משרדו ניסה לשכנע את השרים בחשיבותן. ליצמן טען: "איך זה נראה שיש כל יום עוד החלטה ועוד החלטה?". אך ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביטל את דבריו ואמר כי נראות ציבורית לא צריכה לבטל את המהלך.


בדיון שהתקיים לאחר מכן, ביקש ליצמן להחריג את בתי הכנסת מרשימת ההגבלות, בניגוד לדעת מנכ"ל משרדו בר סימן טוב ונתניהו - והצעתו נדחתה. באחד הדיונים חזר בו מתמיכתו בהטלת סגר על בני ברק, ואילו בדיון המגבלות לפני ליל הסדר, כשמשרד הבריאות מקדם הגבלות חריפות ביותר לציבור, ביקש יועצו מוטי בבצ'יק לאפשר לפני פסח אפיית מצות עד הרגע האחרון. אבל ההצעה ירדה מהר בשל התנגדות השרים.

לפי גורמים המעורים בפרטים, אט אט נעלם ליצמן מהדיונים. מנכ"ל משרד הבריאות בר סימן טוב הוא שייצג את העמדה של המשרד ונתן את הטון שהיה מחמיר יותר. מקורבי ליצמן אמרו בתגובה: "מעולם לא אמר ליצמן שאין חילוקי דעות. זה טבעי ומקובל. השר ליצמן גם לא אמר שלא היו צריכים להיזהר, ממש לא. הוא אמר בשידור את מה שאמר אז בממשלה בפני השרים ובפני המנכ"ל ובדיונים הסגורים - שהיו גם הערכות מוגזמות. ליצמן מעריך מאוד את בר סימן טוב, ואת זכויותיו הרבות בניהול המערכת בכלל ובתקופת הקורונה בפרט".


השר ליצמן אמר אתמול בריאיון ליעקב אייכלר בתוכנית כאן הלילה בכאן רשת ב כי הוא חשב שהייתה בהלת יתר בזמן ההכנות למשבר קורונה: "ראש הממשלה נענה לפחדים של מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב".

שר הבריאות היוצא הוסיף כי "ברגע שהמנכ"ל שלי אמר שהוא חושש שיהיו עשרת אלפים מתים בישראל, צעקתי בישיבת הממשלה בנוכחותו שאני חולק על זה, שזה לא יהיה וזה סתם מוגזם – ראש הממשלה קיבל את ההגזמה הזאת ונענה לפחדים של המנכ"ל". יחד עם זאת, ליצמן ציין כי אי אפשר לבוא בטענות רבות בנוגע לכך, שכן מספר המתים מקורונה בישראל נמוך יחסית. בר סימן טוב הודיע בשבוע שעבר על פרישתו מתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות.