נשיא איראן חסן רוחאני
צילום: אי-פי

דיווח בארה"ב: ישראל עומדת מאחורי מתקפת סייבר נגד נמל באיראן

הוושינגטון פוסט מדווח מפי גורמים בממשל האמריקני, כי מתקפת הסייבר בוצעה ככל הנראה בתגובה לניסיון של איראן לפגוע במערכת המים של ישראל
יואב זהבי
19 במאי 2020
03:07

העיתון וושינגטון פוסט מדווח הלילה (שלישי) מפי מקורות בממשל האמריקני ובמדינות אחרות כי נראה שישראל עומדת מאחורי מתקפת סייבר רחבת היקף נגד נמל איראני. לפי הדיווח, המתקפה פגעה קשות בפעילות נמל שאהיד ראג'עי במיצר הורמוז ב-9 במאי, כשבאותו יום אירעו בפתאומיות שיבושים קשים בתנועה באזור הנמל האיראני, ומחשבים המווסתים את תנועת הספינות, המשאיות והסחורות קרסו בבת אחת.

יממה לאחר האירוע אישרו גורמים רשמיים באיראן כי פצחן זר שזהותו לא ידועה הביא לקריסה של מערכות המחשוב בנמל. כעת מדווח שגורמי מודיעין ואבטחת סייבר בקיאים בנושא מעריכים שהמתקפה בוצעה על ידי ישראלים, ככל הנראה בתגובה לניסיון של איראן לפגוע באמצעות מתקפת סייבר במערכת המים של ישראל, בסוף החודש שעבר. גורם ביטחוני זר כינה את המתקפה "מדויקת ביותר", ואמר כי הנזק לנמל האיראני חמור יותר ממה שדווח בערוצים הרשמיים במדינה.

לפני כשבועיים דיווחה רשת פוקס האמריקנית, כי איראן עומדת מאחורי ניסיון מתקפת סייבר על מערכות שליטה ובקרה של תאגידי המים בישראל בסוף חודש אפריל. לפי הדיווח, מתקפת הסייבר האיראנית נעשתה באמצעות שרתים אמריקניים. ממערך הסייבר נמסר אז כי "נסיון התקיפה טופל על ידי מערך הסייבר הלאומי ורשות המים, ויודגש כי לא הייתה כל פגיעה באספקת המים והיא התנהלה ומתנהלת כסדרה".