ראש ממשלת לסוטו
צילום: אי-פי

נשות אפריקה נלחמות על חייהן בצל משבר הקורונה

כשראש מדינה באפריקה מואשם בניסיון התנקשות באשתו לשעבר, אפשר להבין מה מצבן של נשים ביבשת השחורה. וכשהקורונה בחוץ וכולם בבתים – נשות אפריקה צריכות לעלות שלב במאבקן
מאיה ראכלין
19 במאי 2020
18:28

שמעו רגע על אחת הדרמות הרציניות שקורות עכשיו במדינה רחוקה בדרום אפריקה בשם לסוטו. ראש הממשלה שם, תומאס תאבאנה, הודיע שהוא מתפטר כי הוא כבר בן 80, ומבוגר מדי בשביל למשול. אבל, זו ממש לא הסיבה שהוא עוזב. תאבנה מואשם בתכנון התנקשות באשתו לשעבר לפני שלוש שנים. היא נרצחה אחרי פרידה מכאיבה, ולקראת הליך גירושים מכוער.

אשתו השלישית של תאבאנה נעצרה ושוחררה בערבות, ועכשיו מחכה למשפט שלה באשמת רצח. בחודשים האחרונים הפרלמנט בלסוטו ואפילו מפלגת השלטון – לחצו על תאבאנה לעזוב את תפקידו. ועתה הוא עושה את זה – אבל עדיין מכחיש בכל תוקף את האישומים.

הסיפור הבאמת פסיכי הזה, הוא רק דוגמה אחת ממבין אלפים לקלות שבה אפשר לרצוח אישה באפריקה. בדרום אפריקה – בכל שלוש שעות נרצחת אישה. ואלה נתונים משנה שעברה. תחשבו מה קורה עכשיו – כשהקורונה בחוץ, וכולנו בבתים.

קשה להעריך עכשיו כמה החמיר מצב הנשים בעולם בגלל הנגיף. אבל אם נחזור למה שקרה באפריקה בזמן האבולה, נראה שבין 2015 ל־2018 נרשמה עלייה חדה במקרי האלימות על רקע מגדרי. בגינאה דיווחו על עלייה של 5% באלימות נגד נשים, וכמעט 10% בדיווחים על מקרי אונס. בסיירה לאון וליבריה, רואים עלייה במספר הנערות שנכנסו להיריון.

אבל אולי יש סיבה להישאר אופטימיות, למרות ההשערות המדאיגות. בשנים האחרונות, נשות אפריקה התעוררו. בניגריה, לדוגמה, אשר נחשבת למדינה התשיעית הכי מסוכנת בעולם לנשים, נערות ונשים צעירות התחילו לקחת שיעורי לחימה, להגנה עצמית.

קשה להעריך עכשיו כמה החמיר מצב הנשים בעולם בגלל הנגיף. אבל אם נחזור למה שקרה באפריקה בזמן האבולה, נראה שבין 2015 ל־2018 נרשמה עלייה חדה במקרי האלימות על רקע מגדרי

נהוג אולי לחשוב שתופעת ה־MeToo# דילגה על אפריקה, והפמיניזם נשאר בעיקר אצל הנשים הלבנות. אבל זה לא נכון. שנה לפני עליית ה"מי־טו", נשות דרום אפריקה התחילו בהאשטאג אחר, פחות קליט – EndTheRapeCulture# (לסיים את תרבות האונס). והקמפיין הזה היה מספיק חזק כדי שאוניברסיטאות במדינה מינו כוח מיוחד כדי להתמודד עם אלימות מינית בקמפוסים.

לפני שנה, אחרי גל של רציחות נשים במדינה, הן התחילו קמפיין נוסף – עם האשטאג חדש - "האם אני הבאה בתור?". יש לאפריקה עוד לאן להתקדם, בטח ביחס לנשים. אבל תנו לבחורות שם קצת קרדיט. הן לא קרובות לשוויון, אבל תהיו בטוחות שהן נלחמות גם עכשיו, כדי להשיג אותו.