שר המשפטים והיועמ"ש
צילום: אוליבר פיטוסי, יונתן זינדל, פלאש 90

שר המשפטים: לא מתכוון למנות בינתיים מ"מ פרקליט מדינה

אבי ניסנקורן ביקש להתייעץ עם נציב שירות המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, שימשיך לשמש לפי שעה ממלא מקום, לפני ההחלטה בעניין
תמר אלמוג ויערה שפירא
19 במאי 2020
17:24

שר המשפטים אבי ניסנקורן הודיע היום (שלישי) לנציב שירות המדינה כי הוא לא מתכוון למנות לפי שעה ממלא מקום לפרקליט המדינה. המשמעות – היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ימשיך למלא את התפקיד. במכתב לפרופסור דניאל הרשקוביץ כתב השר: "רוצה לבחון אפשרויות תוך התייעצות עם היועץ ואיתך".

חבר הכנסת ד"ר שלמה קרעי מהליכוד אמר בתגובה להודעת שר המשפטים: "במקום שמנדלבליט ילך הביתה, השר נותן לו גב לחסינות שחטף לעצמו? ההסכם הקואליציוני קובע שלא יהיו מינויים בכירים בחודשים הקרובים. אבל ממלא מקום? בהסכמה? למה לא? זו החומה שהובטחה לקליקה השלטת? איך ניתן להמשיך את המצב שבו היועץ המשפטי לממשלה אחראי על התפקיד היחיד שיכול לבדוק ולבקר אותו? רע מאוד".

בתחילת החודש, לאחר שממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד סיים את כהונתו, היועץ המשפטי מנדלבליט הודיע כי הוא ימלא את התפקיד בעצמו. "אשא באחריות הניהולית והמקצועית הכוללת לעבודת פרקליט המדינה", כתב מנדלבליט לחברי הנהלת פרקליטות המדינה. 

במכתבו הבהיר מנדלבליט כי הניהול וההנחייה המקצועיים והארגוניים יבוצעו בפועל בידי המשנים לפרקליט המדינה - כל אחד בתחום אחריותו. הכרעותים של המשנים יהיו מחייבות ובמקרים של מחלוקת, היועץ יהיה זה שיכריע. המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, עורכת הדין נורית ליטמן, תרכז את ההיבטים הניהוליים השונים של "תקופת הקורונה".