ג'ו ביידן
צילום: אי-פי

ג'ו ביידן: סיפוח בישראל יחנוק את הסיכוי לשלום

המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב: אסור לוותר על חזון שתי המדינות. אם אבחר לנשיא אחדש את הסיוע לפלסטינים, ואת הסכם הגרעין עם איראן
נתן גוטמן ומאיה ראכלין
19 במאי 2020
23:08

המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארצות הברית, ג'ו ביידן, אמר היום (שלישי) כי הוא לא תומך בסיפוח. בשיחה סגורה עם תורמים יהודיים הוסיף ביידן כי "הסיפוח בישראל יחנוק את הסיכוי לשלום". עוד אמר המועמד הדמוקרטי כי הוא יחדש את הסיוע לפלסטינים ויחזור להסכם הגרעין עם איראן, אם האיראנים יחזרו לקיים את סעיפי ההסכם בעצמם. 

ביידן הסביר את דבריו ואמר כי לדעתו צעד חד צדדי "יפגע במטרה של שתי המדינות, וכי אין לארצות הברית הצדקה למנף סיוע צבאי, רק בשביל 'לכסות את הגב של ישראל'". לדבריו, ישראל צריכה להפסיק עם האיומים של סיפוח, ולעצור את הפעילות בהתנחלויות.

בחודש שעבר אמר ביידן כי אם ייבחר לנשיא הוא ישאיר את שגרירות ארצו בירושלים. באירוע מקוון לגיוס תרומות אמר ביידן כי "כל חיי הייתי תומך גאה בזכות הקיום של ישראל בטוחה ודמוקרטית".

בעקבות אזהרותיו של מלך ירדן עבדאללה השני, גורמים בעמאן, המקורבים לשלטון, העריכו בשיחה עם כאן חדשות, שפורסמה אתמול בחדשות הערב בכאן 11, כי מהלך של החלת ריבונות ביהודה ושומרון יפגע בקשרים הביטחוניים והכלכליים בין המדינות. "ניכנס למלחמה קרה", הזהירו בכירים בירדן.

הבכירים איימו כי ייפגע גם שיתוף המידע והערכות המודיעין מהצד הירדני ויצומצם שיתוף הפעולה בסוגיות הגז והמים. עוד נאמר בשיחה כי השגרירויות ייסגרו. "שני הצדדים מפיקים תועלת מהסכם השלום ולא רק צד אחד, ולכן טיפשי לומר שירדן זקוקה לו יותר מאשר ישראל", הבהירו הבכירים הירדנים. הם העריכו שחלקים מההסכם עלולים להיות מושעים במצב של סיפוח, אך ביטולו כרגע לא נראה באופק.

ביום שישי הזהיר מלך ירדן את ישראל כי אם תספח שטחים ביהודה ושומרון - הדבר יוביל ל"התנגשות גדולה עם ירדן". בתשובה לשאלה אם הצעד יפגע בהסכם השלום, אמר עבדאללה כי הוא לא רוצה לאיים, אבל יבחן את כל האפשרויות אם הממשלה הישראלית תחיל ריבונות.

דוברת משרד החוץ האמריקני, מורגן אורטגוס, אמרה בשיחה עם כתבים כי מהלך ישראלי של סיפוח צריך להיות כחלק "משיחות בין הישראלים לפלסטינים, על בסיס יוזמת השלום של טראמפ". כשנשאל שר החוץ האמריקני מייק פומפאו, בריאיון לכאן חדשות בעת ביקורו בארץ בשבוע שעבר, איך ארצות הברית תגיב אם ישראל תנקט בצעד חד צדדי של סיפוח, התחמק פומפאו והשיב: "הצגנו את החזון שלנו לשלום לפני כמה חודשים. גם נתניהו וגם גנץ קיבלו את התוכנית. הם עדיין מאמינים שהחזון הזה מתחשב ומעשי והוא בסיס להמשך".