התפשטות קורונה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

אי אפשר להגיד "לא ידענו": מי יעצור את הגל השני של הקורונה?

בתי החולים וקופות החולים פתחו בקרב על התקציבים, אבל דבר אחד בטוח - הפעם אף אחד לא יוכל לומר שלא היה זמן להתכונן כמו שצריך
שאול אמסטרדמסקי, דעה
20 במאי 2020
05:32

איזה קטעים עם ליצמן אה? פתאום מסתבר שסתם הפחידו אותנו, זה היה יותר מדי. הגבנו יותר מדי. האמת שזה לא מצחיק. אבל בכל מקרה הקורונה כבר פה, ועכשיו אנחנו יודעים, פחות או יותר - איך היא עובדת. יש הסתברות די גבוהה שהיא תחזור, זה יכול להיות עוד שבועיים או עוד חודש, וזה יכול לקרות בחורף. בפעם הראשונה לא ידענו שהיא אמורה להגיע, הפעם כן, האם הפעם נעשה את כל הטעויות שעשינו בפעם הקודמת?

בואו נדבר שנייה על החורף, שלא תהיה לנו רק הקורונה אלא גם שפעת, וגם ככה בכל שנה המחלקות הפנימיות וחדרי המיון נמצאות בתפוסה הרבה יותר גבוהה מ-100%. עכשיו תדמיינו את זה, יחד עם קורונה: "חורף 2021, עדיין יהיו זקנים וזקנות במסדרונות, למה? כסף".

עכשיו בעצם מתחיל הקרב הגדול, מנכ"ל משרד הבריאות הפורש משה בר סימן טוב, כבר שלח מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו. במכתב הוא אמר שההיערכות המוגברת צריכה להיות בבתי החולים, והוא ביקש להוסיף 2,000 מיטות ו-3,500 תקנים של אנשי צוות.

מנגד, בקופות החולים שלחו מכתבים זועמים לראש הממשלה ואמרו: "אה, אה, אה, ככה לא נערכים לגל השני, ההיערכות צריכה להיות בקופות החולים. לדבריו של מנכ"ל קופת חולים לאומית ניסים אלון, קופות החולים, גם בשגרה וגם בחירום, משטחות את העקומה לבתי החולים, "זה תפקידנו, אנחנו צריכים לדאוג לכך שבכל סוגי המחלות, מטופל שלא חייב להיות בבית חולים, יישאר בקהילה", אמר אלון. 

95% מחולי הקורונה, הם חולים קלים. אלה חולים שלא צריכים להגיע לבתי החולים, כי אם הם יגיעו בתי החולים יקרסו בוודאות, קופות החולים יכולות לוודא שמי שצריך להישאר בבית מסוגל להישאר בבית, ומקבל טיפול נכון ומנוטר כל הזמן בשביל לראות שהמצב שלו לא מידרדר.

ראש מערך החדשות בקופת חולים כללית, פרופסור רן בליצר אמר כי "הקריסה של בתי החולים קורית בהתאם לסף הספיגה והספיקה של הקהילה. אם יש קהילה שלא מסוגלת לספוג את בלם הזעזועים הזה של כל האירוע - אז כל בית חולים יקרוס".

אנחנו צריכים שקופות החולים כבר עכשיו יתחילו למפות את החולים שנמצאים בסיכון גבוה לקורונה, ויתחילו לשלוח אליהם ציוד רפואי שמאפשר ניטור מרחוק, יש מכשירים כאלה רק צריך לקנות אותם ולחלק אותם.

דבר ראשון, מדינת ישראל צריכה לקנות הרבה מאוד חיסונים, לא חיסונים לקורונה, כאלה עדיין אין. המון חיסונים לשפעת, כי יש בעיה קטנה עם השפעת, היא נורא דומה לקורונה, ואז אנשים שירגישו לא טוב אבל בעצם יש להם שפעת, ייתכן מאוד שהם יגיעו לבית החולים כי הם חושבים שיש להם קורונה, לכן אנחנו צריכים לחסן כמה שיותר אנשים נגד שפעת לפני הגל הבא.

בגל הראשון של הקורונה היה לנו שר בריאות שנדבק בעצמו בקורונה, ואז בדיעבד אמר שהכול היה מוגזם, היה לנו שר אוצר שכל מה שהוא רצה זה רק ללכת הביתה, והיה לנו ראש ממשלה שנע בין פוליטיקה ומערכת בחירות לבין איזשהן חרדות מסוף העולם. בגל השני אנחנו צריכים גישה חדשה נקייה, רעננה.