בית ספר בירושלים, 03.05.20
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

עם שגרת קורונה של מוסדות החינוך - עד כמה צריך להאריך את החופש הגדול?

בזמן שהוויכוח בנושא בין משרד האוצר להסתדרות המורים מתלהט, בעולם כבר יש מקומות שהודיעו שכל זמן הסגר ייחשב חופש ובקיץ חוזרים ללמוד. אז מה עשתה הקורונה לחופשת התלמידים בעולם?
לירן כוג'הינוף
20 במאי 2020
07:17

אחרי שמוסדות החינוך חזרו לסוג של שגרת קורונה. שוב עולה השאלה עד כמה צריך להאריך את החופש הגדול? בזמן שהוויכוח בנושא בין משרד האוצר להסתדרות המורים מתלהט, בעולם כבר יש מקומות שהודיעו שכל זמן הסגר ייחשב חופש ובקיץ חוזרים ללמוד. אז מה עשתה הקורונה לחופשת התלמידים בעולם?

עוד לפני הקורנה ישראל כיכבה בצמרת אי-השוויון בין מספר ימי החופש של ההורים למספר ימי החופש של ילדיהם. נכון לעכשיו שנת הלימודים של ילדי הגנים ובתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים תסיים ב-13 ביולי אחרי שמזכ"לית הסתדרות  המורים, יפה בן דוד, הסכימה להחזיר תשעה ימי לימוד בקיץ. במשרד האוצר מתנגדים ודורשים שהמורים יחזרו ימים נוספים.

הוויכוח על קיצור החופש הגדול בגלל קורנה התחרש כמעט בכל העולם. בבלגיה בדומה אלינו, שר החינוך רוצה להאריך את שנת הלימודים, אך ארגוני המורים מתנגדים. לטביה הודיעה שהיא מאריכה את שנת הלימודים בתיכונים. בגרמניה נשיא הפרלמנט הפדרלי קורא לקצר את החופש הגדול ולהאריך את שנת הלימודים לטובת השלמת פערים.

מדינות רבות הודיעו שהן פשוט הופכות את כל ימי הלימוד. בקוריאה הדרומית תחילת חופשת הקיץ תידחה ככל הנראה לאמצע אוגוסט. כדי לעלות כיתה על תלמיד במדינה להשלים מכסת ימי לימוד שנתית כמדי שנה.

בקליפורניה מתכננים להתחיל את שנת הלימודים הבאה מוקדם יותר, בחודש יולי במקום בספטמבר. כלומר החופש הגדול הוקדם לתקופת הקורונה. בטקסס פותחים את שנת הלימודים הבאה ב-10 לאוגוסט, בצפון קרולינה הוחלט לקצר את החופש הגדול בשבוע. בדרום אפריקה הממשלה מתכננת לקצר את החופשות הקבועות בחודשים יוני וספטמבר לטובת החזרת הימים שאבדו בעקבות הקורונה. בפנמה שרת החינוך הודיעה שבכוונת הממשלה לבטל ימי חופשה.

בפנמה תרחיש אחד שנבחן הוא לפתוח את שנת הלימודים בחודש אוגוסט ולהאריך את שתי המחציות. בתאילנד הוחלט על פתיחת שנת הלימודים הבאה בחודש יולי במקום בספטמבר. בהונג קונג בתי ספר מקצרים את החופש הגדול עד לשלושה שבועות. בסינגפור שר החינוך הקדים את חופשת הקיץ בשלושה שבועות. כלומר גם שם החופשה הייתה על חשבון ימי הסגר ובהמשך במקום החופשה הקבועה יהיו ימי לימודים.

מי שגיוונו הם דווקא הבריטים. שר החינוך הבריטי אמר שהמורים יצטרכו להשלים את הימים שבהן לא לימדו אבל הוחלט שלא על חשבון חופשת הקיץ, אלא בסופי שבוע של חופשות או הארכת יום הלימודים בשנה הבאה.

סקירה קצרה מעלה שכאן בישראל מחזירים פחות ימי חופשה. המורים בארץ טוענים שלימדו ברוב ימי הסגר שכן הלמידה הייתה מרחוק ודרך זום, מה שבאמת מחליף את הלמידה בבתי הספר.