מחאות ברמאללה נגד תוכנית טראמפ
צילום: פלאש 90

בכיר הפת"ח אשרף אל-עג'רמי: הצהרת אבו מאזן - לא סתם איום

שר האסירים לשעבר ברשות הפלסטינית לכאן רשת ב: "שיתוף הפעולה עם ישראל יופסק בכל המישורים. יש ועדות שישבו היום ויחליטו איך לבצע את הצעד הזה"
גל ברגר
20 במאי 2020
13:13

שר האסירים לשעבר ברשות הפלסטינית ובכיר הפת"ח, אשרף אל-עג'רמי, התייחס היום (רביעי) להצהרת יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ואמר כי "שיתוף הפעולה עם ישראל יופסק בכל המישורים. זה לא רק איום, זו החלטה מעשית". בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, ציין אל-עג'רמי: "המשמעות של ההחלטה אמש היא הביצוע. יש ועדות שישבו היום ויחליטו איך לבצע את הצעד הזה". 

האזינו לריאיון המלא עם בכיר הפתח אשרף אל-עג'רמי בכאן רשת ב

בכיר הפת"ח הוסיף כי הרשות הפלסטינית לא חוששת שהפסקת התיאום מול ישראל תוביל להשתלטות של חמאס על הרשות. לדבריו,  "הרשות הפלסטינית לא צריכה תיאום ביטחוני להגנה נגד חמאס. הרשות מוכנה לקחת סיכון בנושא הזה וללכת עד הסוף, כי זה עניין גורלי". אל-עג'רמי ציין כי ההחלטה תוביל לאלימות הן מצד מתנחלים והן מצד פלסטינים בשטחים: "אבו מאזן נגד טרור, אך אני חושב שנידרדר למצב של אנרכיה ואלימות". 

מפקד פיקוד המרכז לשעבר, האלוף גדי שמני, אמר הבוקר לאחר הצהרתו של אבו מאזן אמש: "מי שחושב שאפשר להתחיל בנגיסות של סיפוחים ושזה יעבור חלק, פשוט לא מבין את השטח. הסיפור הזה יגרום להידרדרות, אנחנו הולכים לעשות צעדים שאין בהם שום נחיצות. בשביל מה לספח את בקעת הירדן? יש לנו שליטה מלאה שם".

בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב אמר האלוף במילואים שמני כי "ברשות הפלסטינית תלו תקוות בבחירות האלה, הם חשבו שדברים ישתנו. מי שמוביל את הקו של הממשלה הוא נתניהו, וזה שכחול לבן נכנסו לשם לא ישפיע בצורה משמעותית על קבלת ההחלטות".

יו"ר הרשות הפלסטינית הצהיר אמש כי "אנו משוחררים החל מהיום מכל ההסכמים וההבנות עם ישראל וארצות הברית, לרבות ההסכמים הביטחוניים". בישיבת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה הוסיף אבו מאזן כי הם "ממשיכים להצטרף לארגונים בינלאומיים כולל ארגונים שהסכמנו לא להצטרף אליהם".


עדיין לא ברורה מהי מידת הנכונות של הרשות לקיים את ההצהרה. חבר הנהגת הפת"ח, עזאם אל אחמד, אמר כי יש סקפטיות גם בצד הפלסטיני וגם בצד הישראלי לגבי זה שהאיום יתממש. שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאלכי, אמר כי היה חשוב לפלסטינים לאמץ את ההחלטה אמש עוד לפני שישראל מספחת שטחים בפועל, כדי להביא ללחץ של מדינות אחרות על ישראל. עוד הוסיף אל-מאלכי כי "ברור שלהחלטה שלנו יהיו השלכות גם עלינו, ייתכן שנושפע ממנה כספית, ייתכן שישראל גם תעניש אותנו".