יפעת גליק

עונת הרחצה נפתחה – אבל החופים מלאים באשפה

החופים בישראל התמלאו בשקיות ניילון, בקבוקי שתייה, כפפות חד פעמיות והרבה, הרבה פלסטיק. צריך לזכור שהזבל שנזרק לים - בסוף מוצא את דרכו חזרה, ומזיק לבריאות של כולנו
יפעת גליק
20 במאי 2020
16:47

עונת הרחצה התחילה היום (רביעי), השנה זה יוצא קצת יותר מאוחר מהרגיל בגלל קורונה. כשכולנו היינו בבית הטבע התעורר וחגג. עכשיו הגיע התור שלנו לחזור לים. הנחיות משרד הבריאות קובעות מרחק של שני מטרים  בין השוהים בחוף, ישיבה בקבוצות של עד שישה אנשים וחיטוי הכיסאות. טוב שדואגים לבריאות שלנו. אבל מי דואג לבעלי החיים, לטבע – ולבריאות של כולנו בעוד כמה שנים?

בימים האחרונים השאירו אחריהם מטיילים, אלה שסתם באו לחופים, של קריית חיים וחיפה – ערימות של אשפה. בחוף הכרמל צילמו פקחים של המשרד להגנת הסביבה מלא זבל. בדיקה מהשבועות האחרונים של מדד "חוף נקי" מגלה שחוף נהריה מרכז – מלוכלך מאוד, ככה גם בצת וטירת הכרמל.

לפחות 60% מהפסולת בים ובחופים היא מהציבור. כלומר, ממתרחצים לא אחראיים שמשאירים אחריהם מלא לכלוך בקבוקי שתייה, כלים חד-פעמיים קשיות שתייה, שקיות פלסטיק, סיגריות מסכות וכפפות של קורונה.

יש המון פלסטיק בפסולת הזאת. מעריכים, שמדי שנה מושלכים באוקיינוסים שמונה מיליון טונות של פלסטיק. בישראל בין 70 ל-90 אחוז מהפסולת הימית היא פלסטיק שלא מתכלה.

מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה, רני אמיר, הסביר מה המשמעות של הצטברות כמות גדולה של פלסטיק בחוף ובים: "הפלסטיק בסביבה החופית מזהם ומרעיל. ברגע שהפלסטיק מושלך על ידי ציבור חסר אחריות בשמש הוא מתפרק לחתיכות זעירות. החתיכות האלה נשטפות לתוך הים. הדגים מגיעים, אוכלים את אותם חתיכות הפלסטיק הקטנות. בתוך קיבת הדג הפלסטיק עלול להתפרק למרכיבים שהם מרכיבים רעילים – עם תוספים רעילים. זה כמובן יכול גם להגיע או עלול להגיע לשלוחן שלנו ועשוי להרעיל גם את האדם".

אז מה עושים? פשוט מתרחצים, אוכלים ואז אוספים. צריך לזכור בכל פעם שאנחנו משליכים את הזבל שלנו  הוא בסוף חוזר אלינו. וגורם לנו נזק בריאותי.