ג'יפ מג"ב ביצהר
צילום: שריה דיאמנט, פלאש 90

בכירים פלסטינים על הצהרת אבו מאזן: צעד לא ישים וחפוז

לטענתם היה צורך לחכות לביצוע הצעדים בשטח. אחד מהם הוסיף: "בלי התיאום אפילו חלב לא יהיה לנו". עם זאת במערכת הביטחון מאמינים שהתיאום לא יבוטל • ראש הממשלה הפלסטיני הורה לשרי ממשלתו להתחיל בצעדים מעשיים לניתוק היחסים
גל ברגר ורועי שרון
20 במאי 2020
23:04
עודכן ב 00:39

בכירים פלסטינים מתחו אתמול (רביעי) ביקורת על ההחלטה של אבו מאזן להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל. בשיחה עם כאן חדשות מסרו הבכירים שמדובר בצעד לא ישים ובהחלטה חפוזה. לדבריהם, "היה צריך להמתין לסיפוח בפועל, למה היה צריך לעשות זאת לפני שקרה משהו בשטח". 


בכיר נוסף הוסיף: קשרנו את עצמנו כל כך חזק לישראל שאין זה אפשרי בכלל לנתק. "בלי תיאום עם ישראל לא נוכל להכניס מחט לשטחים, אפילו חלב לא יהיה לנו", אמר אחד הבכירים לכאן חדשות.

בתוך כך, ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה הורה לשרי ממשלתו, במהלך כינוס דחוף של הממשלה הפלסטינית ברמאללה, להתחיל בצעדים "מעשיים ודחופים" למימוש החלטת ההנהגה הפלסטינית לעצור את היחסים בין הרשות הפלסטינית לארצות הברית וישראל.

המשמעות של ביטול התיאום היא הידרדרות ביטחונית שתתבטא ביותר חיכוכים בין צה"ל לפלסטינים. הדבר יסייע לחמאס לחזק את השליטה בשטחים ויגרום נזק למשילות של אבו מאזן. כך שהמצב הקיים היום טוב לישראל ולאבו מאזן. בשל כך, במערכת הביטחון יופתעו מאוד אם הוא באמת יבוטל. 


מוקדם יותר התייחס שר האסירים לשעבר ברשות הפלסטינית ובכיר הפת"ח, אשרף אל-עג'רמי, התייחס להצהרת יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ואמר כי "שיתוף הפעולה עם ישראל יופסק בכל המישורים. זה לא רק איום, זו החלטה מעשית". בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, ציין אל-עג'רמי: "המשמעות של ההחלטה אמש היא הביצוע. יש ועדות שישבו היום ויחליטו איך לבצע את הצעד הזה". 

מפקד פיקוד המרכז לשעבר, האלוף גדי שמני, אמר הבוקר לאחר הצהרתו של אבו מאזן אמש: "מי שחושב שאפשר להתחיל בנגיסות של סיפוחים ושזה יעבור חלק, פשוט לא מבין את השטח. הסיפור הזה יגרום להידרדרות, אנחנו הולכים לעשות צעדים שאין בהם שום נחיצות. בשביל מה לספח את בקעת הירדן? יש לנו שליטה מלאה שם".

יו"ר הרשות הפלסטינית הצהיר אמש כי "אנו משוחררים החל מהיום מכל ההסכמים וההבנות עם ישראל וארצות הברית, לרבות ההסכמים הביטחוניים". בישיבת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה הוסיף אבו מאזן כי הם "ממשיכים להצטרף לארגונים בינלאומיים כולל ארגונים שהסכמנו לא להצטרף אליהם".