שדה חקלאי, אילוסטרציה
צילום: יניב נדב, פלאש 90

בשיא החום: מקורות סגרה ברזים לחקלאים בדרום

חקלאי לכאן רשת ב: "אנחנו חייבים את המים, הנזק הוא גדול" • מקורות: הייתה חריגה ממה שהוקצה • רשות המים: חקלאי האזור מקבלים הקצאת מים שנתית, ידועה מראש ומחולקת על פי חודשים, כדי שזו תספיק להם לאורך כל השנה
צבע הכסף
21 במאי 2020
02:00

בשיא גל החום: חקלאים בדרום טוענים כי חברת מקורות סגרה להם את הברזים בטענה שאין להם אפשרות לספק להם מים. כך פורסם אתמול (רביעי) בתוכנית "צבע הכסף" בכאן רשת ב. בהודעת החברה לחקלאים נכתב כי בשל גל החום החריג צריכות המים עברו את יכולת ההספקה השעתית והיומית של מקורות.

איציק בן לולו, מגדל אבוקדו ממושב דקל, אמר ליאיר ויינרב בתוכנית: "אנחנו חייבים את המים, הנזק הוא גדול". הוא ציין כי גם בשנה שעברה סגרו להם את הברזים והנזק הוא של מאות אלפי שקלים. "התקשרתי למקורות ואמרו לי שאין להם מים לספק לחקלאים באזור הדרום. החנטים של האבוקדו נושרים מהעצים".

חברת מקורות מסרה בתגובה: "כמות מי השפד"ן השנתית קבועה ומחולקת לפי מכסות מים שנקבעות ומאושרות על ידי רשות המים ומקורות פועלת בהתאם לכך. צרכן שדווח כחורג ממכסות המים היומיות שלו מוגבל בשימוש חורג על מנת להימנע מפגיעה בצרכנים אחרים. מקורות ערוכה ועומדת באספקת כמויות המים המאושרות בהתאם לדרישות רשות המים".

מרשות המים נמסר בתגובה: "חקלאי האזור מקבלים הקצאת מים שנתית, ידועה מראש ומחולקת על פי חודשים, כדי שזו תספיק להם לאורך כל השנה. לימי שיא, בהם הצריכה עלולה לחרוג מיכולת המערכת לספק – יש כללים ברורים. וכשחורגים מאלו – מגבילים את הצריכה כדי למנוע פגיעה בחקלאים שלא חרגו. רשות המים פועלת להרחבת מפעל השפד״ן, תוכנית שתוסיף כמויות מי קולחין משמעותיות לאזור, דבר שיגדיל את הגמישות לחקלאים בשנים הקרובות".

תגיות:
שרב