ראשי המפלגות
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ישראל ביתנו וימינה החליטו לאחד כוחות באופוזיציה

בכך ינסו המפלגות מימין, שיתפקדו כגוף עם 12 מנדטים, למנוע יוזמות לא רצויות של הרשימה המשותפת וגם ליזום ביחד הצעות חוק ימניות שאמורות להביך את הליכוד מהכיוון השני
זאב קם
21 במאי 2020
07:37

ישראל ביתנו וימינה הקימו ציר משותף באופוזיציה ככוח נגדי לכוח של הרשימה המשותפת. כך פורסם הבוקר (חמישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. ימינה וישראל ביתנו מונות ביחד 12 מנדטים מול ה־15 של המשותפת. בכך ינסו המפלגות מימין למנוע יוזמות לא רצויות של הרשימה המשותפת בתוך האופוזיציה, לקבל ועדה מהוועדות שמגיעות לאופוזיציה, וגם ליזום ביחד הצעות חוק ימניות שיביכו את הליכוד מהכיוון השני כגון יוזמות שקשורות להתיישבות ביהודה ושומרון והחלת ריבונות.

מטרה נוספת של שיתוף הפעולה היא לגרום לכך שסיעת יש עתיד תהיה חייבת להתחשב בכוחן של ימינה וישראל ביתנו ולא רק לנטות לכיוון הרשימה המשותפת - בשל גודלה. הפעולה הראשונה שיבצע הציר המשותף היא לדרוש ראשות ועדה מהוועדות שתקבל האופוזיציה בכנסת ולחלק אותה בין שתי המפלגות.

חבר הכנסת עודד פורר אמר לכאן חדשות: "אני ואיילת שקד עובדים בתיאום מלא כדי לקבל עבור שתי המפלגות ועדה בכנסת וכך גם יהיה כשאביא לכנסת את חוקי החלת הריבונות של ישראל ביתנו. נעשה את זה ביחד. ברור שהתיאום בינינו לא יכלול את נושאי דת ומדינה, שם אנחנו חלוקים".

אתמול הצליחו חברות האופוזיציה לסכל את הקמת ועדות הכנסת והעלתו של החוק הנורווגי להצבעה, אחרי שדרשו לקבל ועדה אחרת מוועדת המאבק בנגע הסמים שהוצעה להם. לאופוזיציה מוקצה בחוק ראשות הוועדה לביקורת המדינה ובנוסף לה הקצתה לה הקואליציה את ראשות הוועדה למעמד האישה והוועדה המיוחדת למיגור הפשיעה במגזר הערבי. 

בראש הוועדה לביקורת המדינה צפוי לעמוד חבר כנסת מיש עתיד. בראש הוועדה למיגור האלימות במגזר הערבי יעמוד חבר כנסת מהרשימה המשותפת. לשתי הוועדות האחרות ייקבעו ככל הנראה יו"ר ברוטציה מבין שאר סיעות האופוזיציה.