אבו מאזן, ארכיון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הרשות הפלסטינית במסר רשמי לישראל: לא ניתן יד להתפשטות אלימות בשטחי יו"ש

בצל הפסקת התיאום הביטחוני, גורמים פלסטינים לכאן חדשות: הרשות העבירה מסר בצינורות הרשמיים לישראל - הוחלט להפסיק את התיאום הביטחוני על כל היבטיו ובכל הדרגים והרמות • הרשות סירבה לקבל משלוח סיוע מהאמירויות שנחת בנתב"ג: לא מוכנים לנורמליזציה בין ישראל למדינות ערב על הגב שלנו
גל ברגר
21 במאי 2020
09:28
עודכן ב 11:06

הרשות הפלסטינית הודיעה במסר רשמי לישראל כי לא תיתן יד להתפשטות אלימות בשטחי הגדה – גם בצל הפסקת התיאום הביטחוני עמה. כך מסרו גורמים פלסטינים לכאן חדשות. עוד אמרו הגורמים כי הרשות העבירה מסר בצינורות הרשמיים לישראל ולפיו הוחלט להפסיק את התיאום הביטחוני על כל היבטיו ובכל הדרגים והרמות.

ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד שתאייה אמור להיפגש עם ראשי מנגנוני הביטחון ברשות הפלסטינית, ככל הנראה עוד היום, כדי לדון עמם בדרכים ליישום ההחלטה בשטח. 

בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת אמר כי הרשות לא מעוניינת באנרכיה ובאלימות ולא תאפשר פגיעה בסדר הציבורי ובשלטון החוק בשטחה. כל מערך התיאום הביטחוני בין ישראל לרשות הפלסטינית עומד להיסגר והחל להיסגר בפועל, אך לא תהיה השפעה על ההיבטים ההומניטריים היום-יומיים והרשות תמשיך להעניק שירותים לאנשיה ולא תזניח את צורכיהם, אמר עריקאת בתדרוך "זום" לכתבים זרים.

"גם בצל הפסקת התיאום עם ישראל, אם נראה ישראלי שנקלע לתאונת דרכים ליד יריחו לא ניתן לו לדמם למוות", הבהיר עריקאת בשיחה. הוא ציין כי הרשות יכולה לנייד את כוחות הביטחון שלה ממקום למקום בגדה גם בכלי רכב אזרחיים, ולכן הוא אינו צופה שהפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל תהווה בעיה במישור זה. עוד אמר עריקאת כי הרשות הודיעה רשמית לסי-איי-איי שההסכמים הביטחוניים עמם אינם בתוקף עוד, והעבירה מסר זהה גם לישראל. 

אתמול אמר מקור פלסטיני בכיר לכאן חדשות כי אבו מאזן הנחה את ראשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים להפסיק לאלתר את התיאום הביטחוני עם ישראל. לטענתו, גם שני האישים הפלסטינים הבכירים הנמצאים בקשר שוטף עם ישראל – חוסיין א-שייח ומאג'ד פרג' ראש המודיעין הפלסטיני - הונחו שלא להמשיך ולעמוד בקשר עמה.

המקור מסר עוד לכאן חדשות כי גורמים בישראל וגורמים בינלאומיים ניסו עד הרגע האחרון להניא את הרשות מלנקוט בצעד הזה, באמצעות מסרים שהעבירו אליה. מקור אחר שנכח אף הוא בפגישה סירב לומר האם יצאו בפועל הנחיות להפסיק את התיאום הביטחוני אך אמר ש"דבריו של אבו מאזן היו ברורים וראשי המנגנונים נכחו בפגישה ויודעים את המוטל עליהם".


בישיבת ההנהגה הפלסטינית שלשום השתתפו עשרות אישים פלסטינים ובהם חברי הנהגות אש"ף ופת"ח, ראש הממשלה הפלסטיני, ראשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים ואחרים. אבו מאזן הכריז בתום הישיבה כי הרשות אינה מחויבת עוד להסכמים עם ישראל וארה"ב, לרבות ההסכמים הביטחוניים. 

"לא ניתן למדינות ערב לעשות נורמליזציה על הגב שלנו"

הרשות הפלסטינית מסרבת לקבל את הציוד הרפואי להתמודדות עם קורונה שנשלח אליה שלשום מאיחוד האמירויות ונחת בנמל התעופה בן גוריון בטיסה ישירה מאבו דאבי. מקורות פלסטינים מסרו לכאן חדשות כי השלטונות באבו דאבי כלל לא תיאמו איתם את המשלוח, והדרך שבה נשלח הסיוע אינה מקובלת על הרשות.

"אם איחוד האמירויות רוצה לעשות נורמליזציה עם ישראל, אז לא על הגב שלנו", אמר מקור פלסטיני לכאן חדשות. הוא הוסיף כי משרד הבריאות ברמאללה סירב לקבל את משלוח הסיוע לאחר שהתברר לו כי הדבר תואם עם ישראל והאו"ם בלבד, ולא עם שום גורם פלסטיני. "לא ראינו מה כולל המשלוח ואף אחד לא דיבר איתנו", ציין.

המקור הכחיש קשר בין העובדה שאבו דאבי היא הפטרונית של יריבו של אבו מאזן, מוחמד דחלאן, לבין הסירוב לקבל את המשלוח מהאמירויות. לא ברור כעת מה יעלה בגורלו של המשלוח – שהיה מיועד לפלסטינים בגדה ובעזה – האם יועבר כעת כולו לרצועה.