לוחמי חיזבאללה, ארכיון
צילום: אי-פי

הערכה בצה"ל: תקרית בין ארה"ב לאיראן תגרור תקיפת חיזבאללה

בצה"ל מזהים עלייה בפרובוקציות מצד ארגון הטרור ליד גדר הגבול • על המציאות בגבול הצפוני: האפשרות שחיזבאללה ינקום על פעולות המיוחסות לישראל בזירה – מטרידה
משה שטיינמץ ורובי המרשלג
21 במאי 2020
17:00

בצה"ל מזהים בעת האחרונה עלייה בפרובוקציות מצד חיזבאללה על גדר הגבול עם לבנון. יש יותר ניסיונות חצייה של הגבול, בעיקר באזורים שבהם אין גדר, כדוגמת הר דב. בגלל העלייה הזאת מציבים בצה"ל מארבים ומקיימים פעולות שונות ונרחבות מבעבר. בצה"ל מזהים גם סיורים של אנשי חיזבאללה על הגדר, בקו המגע. כמו כן, ההערכה בצבא היא כי תקרית בין ארצות הברית לאיראן בעיראק או במפרץ עלולה להביא לתגובה של חיזבאללה נגד ישראל.

עוד אומרים בצה"ל כי האפשרות שחיזבאללה ינקום על פעולות המיוחסות לישראל בזירה זו היא מטרידה. בנוסף, יש עלייה בהברחות מלבנון לישראל. יש עלייה בביקוש לסמים מכיוון שאנשים שוהים בבית בשל משבר קורונה וצורכים יותר סמים. בעת האחרונה, בממוצע פעם ביומיים מסכלים בצה"ל הברחת סמים או אמל"ח.

צה"ל: חיזבאללה צבר ניסיון בלחימה, אבל לא מול צבא מאורגן

בצה"ל מתייחסים לתוכנית חיזבאללה לכיבוש הגליל. על פי התוכנית מבקשים בארגון הטרור להשיג הישג מהיר בשעות הראשונות ללחימה. שני הכלים ההתקפיים בידי הארגון הם ירי תלול מסלול ואלפי לוחמים שנמצאים בקו החזית וממתינים ליום פקודה. מבצע מגן צפוני, שבו הותקפו מנהרות חיזבאללה, למעשה הסיר את הכלי הזה.

על מצבו הנוכחי של הארגון אומרים בצה"ל כי בעקבות הלחימה בסוריה, רואים התייעלות של חיזבאללה, והסטה מהגנה להתקפה. הם צברו ניסיון בלחימה, אבל זה ניסיון מול טרוריסטים ולא מול צבא מאורגן כמו צה"ל.

לפי צה"ל, חיזבאללה מורתע ממלחמה. חלק מזה בגלל התמזגות הארגון בתוך מוסדות המדינה, כשיש לו מה להפסיד. על המשבר הכלכלי שפוקד את לבנון אומרים בצבא כי הוא מדאיג. בצה"ל מסבירים כי המשבר הכלכלי נובע גם מהסנקציות על איראן, וזה מערער את חיזבאללה. הארגון לא במצב טוב, אבל האמל"ח ממשיך לזרום.

מתקפת מנע נגד הכוחות המיוחדים של חיזבאללה - לא נכונה כעת

בצה"ל, כאמור, מעריכים כי תקרית מז'ורית בין האמריקנים לאיראנים במפרץ או בעיראק עלולה לגרום לחיזבאללה לפעול נגד ישראל, בסיכון גבוה. מניע אפשרי שני, ובסיכון נמוך יותר, הוא תגובה על פעולות המיוחסות לישראל במערכה שבין המלחמות.

ביחס להיערכות כוח רדואן של חיזבאללה בכפרים בקו המגע בדרום לבנון – בצה"ל חושבים כי מתקפת מנע נגד הכוחות המיוחדים של הארגון היא דבר שלא נכון לעשות לעת עתה. 

ברמת הגולן הסורית פועלות שתי יחידות של חיזבאללה: תיק הגולן שאותו חשף צה"ל לפני כשנה וחצי, והפך מאז ליחידה מבצעית. היחידה השנייה מכונה "מפקדת דרום", גוף מטה שהקים הארגון ומטרתו לחנוך, לשדרג ולהגמיש את גיס 1 של הצבא הסורי (האחראי על החזית מול ישראל) המוקם מחדש. שני הגופים פועלים תחת נסראללה באופן ישיר, מתוך מטרה לאפשר חזית שנייה ברמת הגולן במקרה של עימות עם ישראל. 

במסגרת המערכה שבין המלחמות, צה"ל מנהל מערכה במטרה למגר את שתי היחידות, אף שהדבר עלול לעורר תגובה מצדו של חיזבאללה.