מוחמד בן סלמאן
צילום: אי-פי

דגל הגאווה שהסעיר את עיראק; סעודיה בשינוי תדמית | ברשת של השכן

שגרירויות בריטניה וקנדה החליטו להניף בבניין המשלחת את דגל הקהילה הגאה, לרגל היום הבין לאומי למאבק בהומפוביה - התגובות הקשות לא איחרו לבוא • בסעודיה הוחלט לבטל את עונש המלקות, אך הממלכה ממשיכה להוביל במספר ההוצאות להורג
רועי קייס
22 במאי 2020
05:18

בעיראק נראה שהצליחו להתגבר על הגל הראשון של הקורונה, עם 2,700 נדבקים בלבד, מתוכם 130 מקרי תמותה. ואולי בגלל זה מוצאים במדינה זמן להתעסק בדברים אחרים - כמו הנפת דגל גאווה בפעם הראשונה. באופן תקדימי, החליטו שגרירויות בריטניה וקנדה להניף בבניין המשלחת את דגל הקהילה הגאה, לרגל היום הבין לאומי למאבק בהומפוביה. התמונה פורסמה בחשבון הטוויטר של הנציגויות, והתגובות הקשות לא איחרו לבוא. 

חברי פרלמנט ואנשי דת במדינה יצאו נגד המהלך. מפגינים מחו נגד הנציגויות האירופאית וגם משרד החוץ העיראקי פרסם גינוי רשמי. הציוץ של התמונה עם הדגל הוסר בעקבות המהומה. נראה שגם בשנת 2020 לא פשוט להניף את דגל הקהילה הגאה במדינות ערב. 

סעודיה מבטלת את עונש המלקות

אתמול, אחרי שבועות של דיווחים בנושא, שר המשפטים הסעודי הודיע לבתי הדין במדינה שאין יותר להטיל את עונש המלקות הידוע לשמצה - שמוטל בהתאם לכללי ההלכה האסלאמית. במקומו יוטלו עונשי מאסר או קנסות. נראה שמדובר בעוד נסיון של הממלכה הסעודית להראות למערב שפניה לקדמה. 

סעודיה נמצאת במקום השלישי לאחר סין ואיראן במסר ההוצאות להורג. רק ב-2019 הוצאו להורג 184 בני אדם בממלכה

עם זאת, חשוב לציין כי סעודיה נמצאת במקום השלישי לאחר סין ואיראן במספר ההוצאות להורג. רק ב-2019 הוצאו להורג 184 בני אדם בממלכה. מדובר בעליה  של כ-35 בני אדם משנת 2018. אך הדבר לא מונע ממומחים משפטיים בריאד להציג את סעודיה כאבירת זכויות האדם בעקבות המהלך.