נתניהו, ארכיון
צילום: פלאש 90

מפתיחת החקירה ועד לספסל הנאשמים: המדריך המלא למשפט נתניהו

אל אולם בית המשפט המחוזי בירושלים יגיעו הנאשמים בנימין נתניהו, ארנון מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' | כל מה שצריך לדעת לקראת המשפט ההיסטורי
תמר אלמוג
23 במאי 2020
22:55
עודכן ב 06:00

היום (ראשון) בפעם הראשונה במדינת ישראל, ייפתח משפט פלילי נגד ראש ממשלה מכהן - בנימין נתניהו. הדיון הראשון יתקיים בבית המשפט המחוזי, ויוקרן בשל מגבלות קורונה בשני אולמות. ראש הממשלה עצמו יתייצב בפני שופטי בית המשפט - רבקה פרידמן-פלדמן, משה בר-עם ועודד שחם - לדיון הקראת האישום. לקראת המשפט ההיסטורי, הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על תיקי ראש הממשלה. 

לכתב האישום המלא

לפי כתב האישום, זמן קצר לאחר שחזר לכהן בתפקיד ציבורי, החל נתניהו לקבל מאיש העסקים ארנון מילצ'ן סיגרים לשימושו, ובקבוקי שמפנייה לשימוש רעייתו שרה נתניהו. בתחילה הדברים התקבלו בעת מפגשים חברתיים, אך בהמשך התקבלו הסיגרים והשמפניות גם במשלוחים דרך עובדיו של מילצ'ן, גם בתקופות שבהן איש העסקים כלל לא שהה בארץ.

ומה יצא למילצ'ן מכל זה? 

לפי כתב האישום, נתניהו עסק במסגרת תפקידיו הציבוריים בענייניו האישיים והעיסקיים של מילצ'ן, בהם: סיוע בהסדרת ויזה לארצות הברית של איש העסקים; תמיכה בחוק הארכת פטור מתשלום מס הכנסה לתושבים חוזרים; ניסיון לסייע למילצ'ן להשתלב בערוץ 2, תוך קידום האיחוד בין קשת לרשת - יוזמה שלא יצאה לפועל.

לפי כתב האישום, על אף היריבות בין נתניהו והבעלים של עיתון ידיעות אחרונות, ארנון (נוני) מוזס, במהלך השנים קיימו השניים שלוש סדרות של פגישות במטרה לקדם אינטרסים הדדיים. ראש הממשלה נאשם שרצה לשפר את סיקורו בכלי התקשורת, ומוזס רצה להטיל מגבלות על עיתון ישראל היום.

באחת הפגישות הציע מוזס שוחד לנתניהו - הוא יביא לשיפור ניכר בסיקורו ובסיקור בני משפחתו בכלי התקשורת מקבוצת "ידיעות אחרונות", ולשינוי לרעה בסיקור של יריביו הפוליטיים, עד כדי "רעידת אדמה" לדבריו. בתמורה ביקש בעלי ידיעות אחרונות שנתניהו ינצל את השפעתו כראש ממשלה לקידום חקיקה שתטיל מגבלות על ישראל היום, ותביא להטבות כלכליות משמעותיות למוזס ועסקיו. לפי כתב האישום, ראש הממשלה לא סירב להצעת השוחד ולא הפסיק בגינה את השיחות עם מוזס. עם זאת, הוא לא קיבל את השוחד

לפי כתב האישום, בין נתניהו לבעל השליטה באתר וואלה, שאול אלוביץ', התקיימה מערכת יחסים של "תן וקח" לקידום אינטרסים הדדיים. במסגרת הקשר הפנו ראש הממשלה ובני משפחתו דרישות מסוגים שונים אל אלוביץ' - ובהמשך גם אל רעייתו, איריס - בצורה ישירה או דרך מתווכים.

הדרישות עסקו באופן הסיקור של נתניהו ומשפחתו באתר וואלה, ובסיקור של יריביו הפוליטים. משנת 2015 נענתה איריס אלוביץ' לדרישות של נתניהו ורעייתו להפעלת לחץ על מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה, לפרסם, למנוע פרסום ולשנות פרסומים קיימים באתר. 

מלבד וואלה, אלוביץ' מחזיק בחברת "יורוקום", ודרכה בשליטה בחברת בזק. ראש הממשלה נאשם שניצל את סמכויותיו לקידום נושאים עבור אלוביץ', ועבור בזק או חברות שונות ביורוקום, וביצע פעולות שקידמו אינטרסים עסקיים שהיקפם נאמד בסכומי עתק. 

נתניהו נאשם שהסתיר את מערכת היחסים בינו לבין בני הזוג אלוביץ' באופן שיטתי ועקבי מפני שורה של גורמים רשמיים, להם מסר מידע חלקי ומטעה אודות טיב יחסיו עם בעל אתר וואלה. לשם הסתרת הקשר, בני הזוג אלוביץ' פעלו להשמיד ראיות שנמצאו בטלפונים הניידים שהיו ברשותם, הורו לישועה לפעול באופן דומה, ואף הנחו אותו למסור גרסאות כוזבות. 

החל מהשעה 14:00, נסקר בכאן חדשות את פתיחת משפט נתניהו במבצע שידורים מיוחד בכאן 11, כאן רשת ב' וכאן חדשות בדיגיטל. צוות המגישים, הפרשנים והכתבים יהיו פרוסים באולפני השטח המיוחדים בבית משפט המחוזי בבירה ובאולפנים המרכזיים שלנו כאן בירושלים.