אבו דיס
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

דיווחים פלסטיניים: כוחות שהוצבו בכפרים בעוטף ירושלים התפנו

כחלק מהפסקת התיאום הביטחוני עזב מספר קטן של כוחות שהוצבו עקב הקורונה • לפי אחד הדיווחים הם פונו מעיזאריה, אבו דיס, בידו ובית איכסא
משה ברקוביץ'
22 במאי 2020
09:08

הפלסטינים דיווחו הבוקר (שישי) שמנגנוני הביטחון של הרשות פינו כוחות שהוצבו בכמה כפרים בעוטף ירושלים, שמוגדרים שטח B. המהלך התקבל בעקבות ההחלטה על הפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל. מדובר בכוחות לא גדולים, אנשים בודדים בכל כפר, שהוצבו באישור חריג של ישראל כחלק מהמאמץ להתמודדות עם נגיף קורונה. 

לפי אחד הדיווחים, הכוחות הפלסטיניים נסוגו מהכפרים עיזאריה, אבו דיס, בידו ובית איכסא. פינוי הכוחות נעשה ביוזמת הצד הפלסטיני, ונועד ככל הנראה להקטין את הסיכויים לחיכוך אפשרי באזורים אלה עם כוחות הביטחון של ישראל. 

אתמול נחשף בחדשות הערב בכאן 11 כי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן החליט להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל, עקב הכוונות הישראליות להחיל ריבונות על חלקים מיהודה ושומרון בגיבוי אמריקני. לכאן חדשות נודע כי אחת ההחלטות שהתקבלו ברמאללה היא לבטל את "הקו החם" שמופעל במקרי חירום לחילופי מידע בין קצינים מישראל והרשות. הקו נותר פעיל גם כשהרשות צמצמה את התיאום הביטחוני בעת משבר המגנומטרים בקיץ 2017. בד בבד, ראש ממשלת ירדן הזהיר כי ארצו תבחן את יחסיה עם ישראל אם האחרונה תבצע צעדים חד צדדיים. 

כמו הוחלט הוחלט בפגישה בין ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד שתאייה, לראשי המנגנונים לעצור את הפגישות בין הצדדים בדרג מח"טים ובדרגים נמוכים יותר. גורמים פלסטינים הודיעו לצד הישראלי כי מעתה כאשר ייכנס ישראלי בשוגג לשטחי הערים והכפרים שלא יטלפנו אליהם ויפתרו זאת לבד.

מוקדם יותר השבוע הצהיר אבו מאזן כי "ישראל בהצהרותיה על כוונתה לספח – ביטלה למעשה את הסכם אוסלו וההסכמים החתומים עמה". לדבריו, ישראל צריכה לשאת למול הקהילה הבינלאומית באחריות ובמחויבויות שלה כלפי העם הפלסטיני. עוד אמר אבו מאזן שהם מחויבים לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני על בסיס פתרון שתי המדינות, ומוכנים לקבל צד שלישי בינינו לבין ישראל ובלבד שהמשא ומתן להשגת זאת יהיה תחת חסות רב לאומית ולא בחסות ארצות הברית לבדה.