נתניהו וגנץ
צילום: יונתן זינדל ואבשלום ששוני, פלאש 90

נתניהו בתגובה לחמינאי: "מי שמאיים על ישראל בסכנת השמדה שם עצמו בסכנה דומה"

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי הגיב גם הוא לדברי המנהיג האיראני שאמר: "ישראל - גידול סרטני בלב המזרח התיכון" • הוא הוסיף: "מדינת ישראל והחלום הציוני הם עובדה מוגמרת" • חמינאי אמר בדבריו כי "נגיף הציונים לא יישאר לעוד זמן רב"
כרמלה מנשה
22 במאי 2020
11:12
עודכן ב 16:39

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב היום (שישי) לדבריו של המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, שקרא לישראל "גידול סרטני בלב המזרח התיכון", ואמר: "אנחנו חוזרים ואומרים – מי שמאיים על ישראל בסכנת השמדה שם עצמו בסכנה דומה".

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ הגיב גם הוא לדברים בפוסט בפייסבוק: "יש למדינת ישראל אתגרים גדולים במגוון זירות. אני לא מציע לאיש לבחון אותנו. מדינת ישראל והחלום הציוני הם עובדה מוגמרת, בניגוד לגרורות האיראניות המנסות להתבסס ולפגוע ביציבות האזורית. מניסיוני, דברי הרהב של אויבנו מעידים על חולשה. בכל מקרה, אנחנו נדע להיערך לכל האיומים, ובכל האמצעים". 

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי תקף את ישראל בהתבטאויות על רקע יום ירושלים האיראני. בדבריו אמר חמינאי: "ישראל היא גידול סרטני בלב המזרח התיכון". הוא הוסיף כי הקמת המדינה היא "בין הפשעים הגדולים נגד האנושות מהעת האחרונה, אין פשע המשתווה לכך, לא בהיקפו ולא בחומרתו". לדבריו, "נגיף הציונים הוותיק לא ישאר לעוד זמן רב". גנץ הגיב לחמינאי: "לא מציע לאיש לבחון אותנו. נדע להיערך לכל האיומים, ובכל האמצעים".

"מטרת המדיניות הציונית היא לשלוח את פלסטין אל מעמקי השכחה של המוסלמים", הוסיף חמינאי. "אך פלסטין היא לא משהו שאומות האיסלאם ישכחו, גם אם ארצות הברית ושלוחותיה ישתמשו בכל הכסף של העולם". בדבריו תקף חמינאי את השלטונות במדינות ערב ואמר: "רוב הממשלות נכנעו בהדרגה בעיקר לאחר הפלישה האמריקאית לאזור. הם שכחו את האחריות האנושית, האיסלאמית והפוליטית ובעיקר שכחו את גאוותם הערבית". 

לפניו תקף גם שר החוץ האיראני מוחמד זריף את ישראל ואמר: "ישראל היא המפרה הגדולה ביותר של זכויות אדם, והגורם היחיד באזור כולו עם נשק גרעיני. ישראל היא הסכנה הגדולה ביותר לשלום ולביטחון העולמי". זריף המשיך וכינה את תוכנית טראמפ "קנוניה גזענית שהוכיחה את היות ארצות הברית גורם מפריע ליציבות המזרח התיכון". 

האיחוד האירופי הגיב לדברי חמינאי ומסר: "הצהרת הנציג הגבוה, בשם האיחוד האירופי, על דברי המנהיג העליון של איראן. האיחוד האירופי מגנה את דבריו המאיימים של המנהיג העליון של איראן, אייתוללה עלי חמינאי, המטיל ספק בלגיטימיות של ישראל. הצהרות כאלה אינן מקובלות לחלוטין ומהוות מקור עמוק לדאגה".

ביום רביעי החלו ראש הממשלה נתניהו וחמינאי בחילופי איומים. בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה נכתב כי "יומיו של חמינאי לממש את הפתרון הסופי כנגד ישראל מזכירים את תוכנית הפתרון הסופי הנאצית להשמדת העם היהודי, עליו לדעת שכל משטר שמאיים על ישראל בהשמדה ימצא עצמו בסכנה דומה". 

חמינאי הגיב לדברים וצייץ: "השמדת המשטר הציוני אין משמעותה השמדת היהודים. אנו לא נגד יהודים. המשמעות לאפשר למוסלמים, נוצרים ויהודים פלסטינים להחליט מה תהיה ממשלתם – ולגרש בריונים כגון נתניהו". הוא הוסיף: "נתמוך בכל אומה או ארגון שמתנגד ונלחם במשטר הציוני".