האירוע בתל השומר

עקב תחקיר כאן חדשות: דרישה לחקירת הירי בתל השומר

ח"כ ג'בארין פנה לחקירת האירוע והשעיית המאבטחים שביצעו את הירי • המשפחה דרשה מינוי שופט לחקירת תקרית הירי
דניאל אלעזר
22 במאי 2020
12:30

משפחתו של מוסטפה יונס, שנורה בכניסה לבית החולים תל השומר, הגישה היום (שישי) בקשת לבית המשפט למינוי שופט שיחקור את המקרה. זאת בעקבות תחקיר כאן חדשות שחשף כשלים בהתנהלות המאבטחים. כמו כן, חבר הכנסת יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת פנה לשרים לביטחון הפנים והבריאות בדרישה לחקירה מקיפה של האירוע. בנוסף הוא פנה למנהל בית החולים בדרישה להשעות את המעורבים בירי. 

בתחקיר כאן חדשות נחשף לראשונה נהלי הפתיחה באש של בית החולים, מהם עולה כי המאבטחים פעלו בניגוד להנחיות. מיד לאחר אירוע הירי, יצאו בשיבא להגנת המאבטחים ואמרו כי הם פעלו על פי הנהלים. גם במשטרה סברו כך, והמאבטחים זומנו לתת עדות ולא לחקירה. 

בהוראות הבטיחות בנשק של ממונה הביטחון במשרד הבריאות, אליהם כפופים כל המאבטחים בבתי החולים, נכתב: "פתיחה באש תבוצע לעבר התוקף בלבד, בירי בודד ומכוון". למרות ההנחיה, בתיעודים שפורסמו אפשר לראות כי מאבטח אחד מבין השלושה יורה שלוש יריות אל עבר מוסטפה, מאבטחת נוספת יורה שני כדורים, ומאבטח שלישי יורה כדור אחד. כך שלכאורה, שניים מבין השלושה פעלו רק לפי הסעיף הזה בניגוד להנחיות לכאורה.

בהוראות צוין עוד כי "פתיחה באש תיעשה רק כמוצא אחרון, לאחר שנשקלו ומוצו דרכי פעולה אחרות להפסקת התקיפה, לרבות מתן אזהרה מוקדמת". על אף ההנחיה הזו, כבר ברגע הראשון שבו מוסטפה שלף את הסכין, שניים מבין השלושה החלו לירות לכיוונו. המאבטח השלישי, שנראה מרסס לעברו גז פלפל, לא המתין לראות איך מוסטפה הגיב לזה, ויורה לכיוונו באותה השנייה.