דונלד טראמפ
צילום: אי־פי

טראמפ הכריז על בתי תפילה כמקומות חיוניים

נשיא ארצות הברית אמר שבכמה מדינות חנויות יין ומרפאות להפלות נחשבים חיוניים, אבל לא כנסיות • המועמד הדמוקרטי לנשיאות ג'ו ביידן עורר סערה בריאיון רדיופוני כשאמר למצביעים אפרו-אמריקנים: "אם אתם מצביעים טראמפ - אינכם שחורים"
איתמר מרגלית ונתן גוטמן
22 במאי 2020
23:11
עודכן ב 03:07

הנשיא טראמפ הכריז אמש (שישי) על בתי תפילה - כנסיות, בתי כנסת ומסגדים, מקומות חיוניים וקרא למושלי המדינות לפתוח אותם מייד. במסיבת עיתונאים בבית הלבן אמר הנשיא כי כמה מושלים סבורים שחנויות לממכר יין ומרפאות להפלות הן חיוניות, אך לא כנסיות. "אני מתקן זאת עכשיו", אמר והוסיף כי אם המושלים לא יפתחו את בתי התפילה, יעקוף את סמכותם.

התנועה הרפורמית בארצות הברית פרסמה הודעה מסתייגת בתגובה להחלטת לקריאת טראמפ. "אנו יודעים כבר אלפי שנים שבתי התפילה הם מוסדות חיוניים", נכתב בהודעה. התנועה הדגישה כי היא מאמינה בערך של פיקוח נפש ותמשיך לפעול בהתאם לתבונת אנשי המקצוע הרפואיים, המנחים אותה מתי יהיה אפשר לפתוח את בתי הכנסת בצורה בטוחה ותוך שמירה על ערכיה.

ביידן למצביעים אפרו־אמריקנים: אם אתם שוקלים להצביע לטראמפ – אתם לא שחורים

בחירות 2020: המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארצות הברית ג'ו ביידן הבטיח היום (שישי) במהלך ריאיון רדיופוני למגיש אפרו־אמריקני – שהתעקש לדעת מדוע שוקלים למנות לתפקיד סגניתו את הסנאטורית הלבנה איימי קלובשר ולא פוליטיקאית אפרו־אמריקנית – "אנחנו שוקלים לבחור באישה אפרו־אמריקנית לתפקיד".

בסיום הריאיון הוסיף ביידן: "אם יש לך בעיה להבין אם אתה בעדי או בעד טראמפ – אתה לא שחור". המגיש ניסה להסביר לביידן כי הדיון אינו עוסק בנשיא טראמפ, אולם המועמד הדמוקרטי הסביר את מה שעשה לאורך השנים לטובת הקהילה האפרו־אמריקנית לכאורה. 

האמירה האומללה כמובן גרמה לסערה, ובשיחת טלפון שערך עם מנהיגים אפרו־אמריקנים שעות לאחר מכן התנצל ביידן על הדברים ואמר כי הוא לא היה צריך להתנהג ביהירות וכ"חכם בלילה", ושמעולם לא התיייחס לקהילה האפרו־אמריקנית כמובנת מאליה. הוא הבהיר כי אף אחד לא צריך להצביע למפלגה על בסיס גזעו, דתו או כל פרט דמוגרפי אחר.