כרמלה מנשה (במרכז), לבנון

לשבור את מעגל הקסמים: הקולות שהובילו ליציאה מלבנון

18 שנים של ירי, מרגמות, מארבים ומבצעים תמו בדיוק היום לפני 20 שנה. שגרה של דיווחים במהדורות החדשות על מתקפות בלתי פוסקות הגיעה לסיומה בתום מאבק ממושך שהובילה תנועת "ארבע אמהות", ושידור ציבורי שיצר את המודעות לכך שיש קולות אחרים
כרמלה מנשה
24 במאי 2020
07:32

24 במאי 2000. 20 שנה ליציאת צה״ל מלבנון. אחרון החיילים ובראשם בני גנץ - אז תא״ל מפקד יחידת הקישור ללבנון - נועל את השער. 18 שנים של ירי, קטיושות ומרגמות, הפגזות על יישובי הצפון, מארבים ומבצעים, הפסקות אש קצרות, ושוב ירי ושוב סבב, ורבע מיליון איש במקלטים ומאות נפגעים.

״להוציא את יישובי הצפון מטווח האש של הטרוריסטים״. זו הייתה מטרת המלחמה שהפכה לשהייה של 18 שנים. בופור, גלגלית, עיישיה, ריחן - מוצב המוות, דלעת, סוג׳וד, ספארי, שיירות ומטעני צד. שגרה של דיווחים במהדורות החדשות, מתקפות בלתי פוסקות, רצף של אסונות, הסאלוקי, אסון השייטת, אסון המסוקים.

"בלי רצועת הביטחון לא תהיה הגנה על יישובי הצפון". זו הייתה כמעט אקסיומה מדעית, ומי שחשב אחרת נתפס הזוי וחסר הבנה אסטרטגית

הקרב עבר לצירים, מטעני הצד הלכו והשתכללו, נתק מוחלט בין הלוחמים בשטח לבין מקבלי ההחלטות. זה היה מעגל קסמים, תפיסת ביטחון, קונספציה, קיבעון מחשבתי. המלחמה הייתה רחוקה מהתודעה הציבורית. "בלי רצועת הביטחון לא תהיה הגנה על יישובי הצפון". זו הייתה כמעט אקסיומה מדעית, ומי שחשב אחרת נתפס הזוי וחסר הבנה אסטרטגית.

כרמלה מנשה עם שר הביטחון דאז יצחק רבין, מפקד צבא דרום לבנון אנטואן לאחד ושלי יחימוביץ'.

בליל 24 במאי 2000, אחרי מאבק ציבורי ממושך שהובילה את תנועת המחאה "ארבע אמהות", קיים ראש הממשלה אהוד ברק את הבטחת הבחירות שלו והוציא את צה"ל מלבנון. ברק הגיע בשיאו של מסע שבו התהפכה הקונספציה. הוא קיבל החלטה דרמטית ואמיצה בנסיבות קשות, לרבות התנגדות של הצמרת הצבאית, לאחר שלא צלח הניסיון להסכם עם הסורים שכולל את לבנון.

היציאה מלבנון הייתה שיאו של תהליך חברתי כואב, מאבק ציבורי שבו הייתה ל"קול ישראל" חשיבות שיצרה בציבור את המודעות לכך שיש קולות אחרים

תמונות הנסיגה לא היו נוחות לצפייה. נסיגה לעולם תצטלם רע, חיזבאללה צולם בוזז ציוד של צה"ל ואלפי אנשי צד״ל היו על הגדר. התמונה הזו נצרבה לא רק בצד הישראלי. היציאה מלבנון הייתה שיאו של תהליך חברתי כואב, מאבק ציבורי שבו הייתה ל"קול ישראל" חשיבות שיצרה בציבור את המודעות לכך שיש קולות אחרים. שלי יחימוביץ' - אז מגישת "הכול דיבורים", חדר החדשות והעורכים נתנו פתחון פה גם לצד ההפוך שקולו עד אז לא נשמע. לחיילים, לאמהות ששברו את המונופול הגברי בעניין לבנון.

כרמלה מנשה בגבול לבנון

בלי לעשות השוואות, בפברואר 1968 שב וולטר קרונקייט, מגדולי מגישי החדשות בהיסטוריה האמריקנית, מביקור בוייטנאם במהלך מלחמת וייטנאם. מול פני האומה חרג קרונקייט מסגנונו, פשט את גלימת המגיש והציג את הערכתו הספקולטיבית: ״לאמריקה אין סיכוי לצאת מהמלחמה הזו מנצחת״. השידור הזה היה נקודת מפנה ביחסו של חלק מהציבור האמריקני לוייטנאם. זה היה רגע מכונן.