תיאטרון
צילום: פלאש 90

75% תפוסה וקפסולות: המתווה להחזרת התרבות

משרדי הבריאות והתרבות הגיעו להסכמות בנושא: "צעד ראשון בדרך לפתרון המשבר"
שני נחשוני ודורית אסרף מזרחי
24 במאי 2020
20:14

משרדי הבריאות והתרבות פרסמו הערב (ראשון) מתווה מקיף שנועד להחזיר את חיי התרבות לפעילות: על פי המתווה שהוצג ניתן יהיה לקיים הצגות ומופעים ברחבי הארץ כשהתפוסה המקסימלית של האולמות לא תעלה על 75 אחוזים. תנאי נוסף הוא שמירה על ריחוק בתוך האולם, עטית מסכות ושמירה על היגיינה. למופעים ניתן יהיה לרכוש כרטיסים מקוונים בלבד. כל מי שירכוש כרטיס בהזמנה אחת יוכל לשבת יחד במעין קפסולה. בין הקפסולות תהיה הפרדה של כיסא אחד. בנוסף, במופעים לא יהיו הפסקות ותבוצע מדידת חום בכניסה למתחם.

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר בהתייחס לדברים: "הגיע הזמן שאנשים יוכלו ליהנות ממופעי תרבות. אבל גם זה יוכל להימשך רק אם כל אחת ואחד מאיתנו ימלא אחר הוראות משרד הבריאות".

שר התרבות טרופר הוסיף: "מדובר בצעד משמעותי ביותר שהשגנו לאחר מאמצים מרובים יחד עם גורמים נוספים. זהו צעד ראשון וחשוב ביותר בדרך לפתרון המשבר".

ארגון שחקני ישראל (שח״ם)  בירך את שרי התרבות והבריאות על המתווה המסתמן: "אין ספק שרוח חדשה ואקטיבית נושבת במשרד התרבות עם כניסתו של השר החדש. עם זאת, ללא מתווה שיפוי כלכלי למוסדות התרבות שיבטיח את חזרתם של העובדים והאומנים לעבודה, מתווה זה יישאר בגדר אות מתה".

מנכ"ל תיאטרון הבימה, נועם סמל אמר לכאן חדשות: "התיאטרון הלאומי הבימה שמח לפתוח את שעריו ב-18 ביוני. בשלב הראשון נציג חמש הצגות בלבד - "מאמה מיה", "גבעת חלפון", "זרים מושלמים" , "מקווה" ו"יש רופא באולם". ההצגות יועלו רק באולם הגדול רובינא שמכיל 900 מקומות. הלוואי ונתמודד עם הבעיה שתהיה לנו תפוסה של יותר מ-50 אחוז צופים". סמל הוסיף כי הבימה לא תפתח את שעריה אם לא יהיה פיצוי כספי מהאוצר בגין אובדן הכנסה עצמית.