לפיד
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לפיד: נתניהו הוביל אתמול ניסיון הפיכה והפך לאדם חסר מעצורים

נתניהו על הסיפוח: יש לנו תאריך יעד ליולי ואנחנו לא מתכוונים לשנות אותו. נפעל בתבונה ובשילוב כוחות • הקואליציה מוכנה לאפשר לאופוזיציה להקים ועדה חדשה בכנסת בראשותה. באופוזיציה ביקשו שהוועדה תיקרא "הוועדה לצדק חלוקתי", אך בקואליציה סירבו והציעו במקום זאת שהוועדה תעסוק בכל נושא ההיערכות לרעידות אדמה
זאב קם ויערה שפירא
25 במאי 2020
14:02
עודכן ב 15:54

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אומר היום (שני) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הוביל אתמול ניסיון הפיכה והפך לאדם חסר מעצורים. את הדברים אמר בפתח ישיבת סיעתו בכנסת. "משפט נתניהו התחיל בהסתה פרועה נגד שלטון החוק. ברגע שהוא גרר את שריו לבית המשפט, ברגע שהוא מסית בגלוי את חסידיו, ברגע שהוא מנסה להוביל אותנו למלחמת אחים – אסור שהוא ימשיך בתפקידו", אמר לפיד.
אחר כך תקף לפיד את ראשי כחול לבן בני גנץ וגבי אשכנזי: "גנץ ואשכנזי לעומתו בחרו אתמול בזכות השתיקה. אחרי כל ההבטחות להגן על מערכת המשפט, גנץ הוציא אתמול הוראה לאנשיו לא לתקוף את נתניהו. לדבר עליו ברכות, בקול חלש ככל האפשר. לפני שבוע, כשהם נכנסו לממשלה הם אמרו: "לא נקבל התקפה על שלטון החוק". יש התקפה על שלטון החוק, התקפה איומה, אלימה, חזיתית. מה אתם מתכוננים לעשות בעניין? האם יש איזשהו עיקרון שאתם כן מוכנים להילחם עליו? מדינת ישראל כולה צריכה להתייצב מול נתניהו ולהגיד לו, 'עד כאן'". 

יו"ר תל"ם משה יעלון אמר בפתח הישיבה: "עוברים עלינו ימים שחורים. הנאשם הגיע אתמול לבית הדין וניסה להפוך למאשים, להסית נגד גורמי אכיפת החוק עד כדי איום על חייהם".

נתניהו הודה בפתח ישיבת סיעת הליכוד לחברי סיעתו על התמיכה שקיבל מהם אתמול בבית המשפט: "התרגשתי מאוד, אחד הערוצים הודיע שהשתמשתי במפגש עם ניצולי שואה לרתום אותם לתמיכה בי. זה לא מה שקרה, קיבלתי בקשה מנציגי ניצולי שואה שבאו מחיפה, הם באו עם ספר של אלף חתימות חבריהם". 

נתניהו דיבר על המשימות העומדות בפני הממשלה: החזרת מקומות העבודה שאבדו בגלל משבר קורונה, היערכות לאפשרות של גל עולמי שני של קורונה, ביטחון, הדיפת איום מבית הדין הבין לאומי בהאג והחלת ריבונות על שטחי יו"ש: "יש הזדמנות היסטורית שלא הייתה מאז 48', להחיל ריבונות באופן מוסכם כצעד מדיני ריבוני של ישראל ביהודה ושומרון. זו הזדמנות שלא ניתן לה לחלוף".

בחלקו הסגור של ישיבת סיעת הליכוד אמר נתניהו כי קיים תאריך יעד לסיפוח - יולי "ואנחנו לא מתכוונים לשנות אותו. נפעל בתבונה ובשילוב כוחות".

ועדה נוספת לאופוזיציה

בתוך כך, הקואליציה מוכנה לאפשר לאופוזיציה להקים ועדה חדשה בכנסת בראשותה. זאת, לאחר שרוב סיעות האופוזיציה אינן מעוניינות לקבל את ניהול הוועדה לטיפול בנגע הסמים. כך דווח היום בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב.

לפי שעה נשאר לסכם בין הקואליציה לאופוזיציה מה יהיו הסמכויות והנושאים שבהם תעסוק הוועדה החדשה. באופוזיציה ביקשו שהוועדה תיקרא "הוועדה לצדק חלוקתי", אך בקואליציה סירבו והציעו במקום זאת שהוועדה תעסוק בכל נושא ההיערכות לרעידות אדמה. באופוזיציה הסכימו אך ביקשו שכל נושא מוכנות העורף יעבור לאחריות הוועדה. לכך סירבו בקואליציה וכרגע הנושא תקוע בנקודה הזו. שני הצדדים מקווים לפתור את סוגיית סמכויות הוועדה עד ליום רביעי הקרוב.