נגיד בנק ישראל אמיר ירון

נגיד בנק ישראל לכאן חדשות: קצב התאוששות המשק יהיה איטי מהצפוי

לדברי הנגיד, אמיר ירון, המגבלות על פעילות המשק בשל הקורונה יישארו זמן רב ויאטו את התאוששותו • הירידה החדה ביותר זה 20 שנה נרשמה בצמיחת המשק בחודשי ההסגר
ליאל קייזר
25 במאי 2020
23:49

נגיד בנק ישראל, פרופסור אמיר ירון, אמר היום (שני) לכאן חדשות כי קצב ההתאוששות של המשק ממשבר הקורונה יהיה איטי מכפי שהעריכו תחילה. לדבריו, יש אי ודאות גדולה מאוד באשר לכמות הישראלים שיחזרו ממעגל האבטלה והחל"ת וסדר הגודל של צמיחת המשק.

ירון הוסיף שסוגיית "התו הסגול" והמגבלות על הפעילות במשק, בין השאר בתחומי המסעדות והתעופה, יישארו איתנו זמן רב יותר משחשבו, גם בשנת 2021. לכן, לדבריו, ההתאוששות מהמשבר תימשך זמן רב יותר. כמו כן, הנגיד מתח ביקורת מרומזת על העיכוב ביישומם של צעדי הסיוע למשק. הוא אמר כי הסיוע צריך לחלחל בצורה מהירה. "אנחנו חייבים שלא להיתפס לרצון לייצר תוכנית מושלמת בזמן משבר", הדגיש הנגיד. 

בחדשות הערב בכאן 11 פורסמו פרטים נוספים על ממדי הנזק שהמשק הישראלי ספק בעקבות הקורונה. הצמיחה במשק ירדה ביותר מ-7% בשלושת החודשים הראשונים של השנה, לעומת הרבעון האחרון של השנה שעברה. זוהי הירידה החדה ביותר בצמיחה ב-20 השנים האחרונות.


הסיבה לכך היא העובדה שהסגר הקורונה גרם לכולנו להפסיק לקנות. מנתוני הלמ"ס עולה שההוצאה בישראל לצריכה פרטית ירדה ביותר מ-20%. ההוצאה על מוצרים כמו בגדים נעליים, מוצרי בית ומוצרי חשמל ירדה בכמעט 32%. ייבוא סחורות ושירותים ירד ב-27.5%. בייבוא שירותי תיירות נרשמה צניחה של 85%.

הנתונים האלה מתבקשים, כשלפי נתוני הלמ"ס יותר ממיליון ישראלים וחצי, שהם כמעט 40% משיעור המועסקים במשק, לא עבדו בחודש אפריל בעקבות המשבר. כמו כן, בגלל שהנתונים לא כוללים את חודש אפריל, שבו היה שיא המשבר, ההערכה היא שאם לא תהיה התאוששות של המשק בחודש הבא – הנתונים של הרבעון השני של 2020 צפויים להיות אף גרועים יותר.