רב הקהילה היהודית באיראן יהודה גראמי
צילום: הטלוויזיה הממלכתית של איראן

רב הקהילה היהודית באיראן: "מגנים בתוקף את תוקפנות הציונים"

הרב יהודה גראמי שיגר בריאיון לטלוויזיה הממלכתית של איראן מסר תוקפני בעברית לרגל יום אל-קודס
רועי קייס ויואב זהבי
26 במאי 2020
02:35

לא רק חמינאי: הרב הראשי של הקהילה היהודית באיראן, יהודה גראמי, תוקף בחריפות את "הציונים" כלשונו, ואת ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואומר: "אנחנו יהודי איראן רוצים לשלוח את המסר הזה לציונים ובראשם לנתניהו. דעו לכם שאתם הציונים לא מייצגים את היהדות ולא מייצגים את העם היהודי". את הדברים אמר גראמי בעברית בריאיון ששודר ביום שישי האחרון בטלוויזיה הממלכתית של המדינה לרגל יום ירושלים האיראני. "אתם מייצגים רק רעיון ותנועה פוליטית שרעיונותיה וערכיה נוגדים את הרעיונות והערכים של תורתנו הקדושה והדת היהודית", הוא הוסיף.


לדבריו של רב הקהילה, "אנחנו, יהודי איראן, מוקיעים ומגנים בתוקף את המעשים ואת התוקפנות שלכם, ומדגישים בפני כל העולם - יש הבדל גדול בין היהדות לציונות". בחודש ינואר השנה דווח כי הרב גראמי, יחד עם גורמים נוספים בקהילה היהודית של איראן, ערך ניחום אבלים בביתו של מפקד כוח קודס, קאסם סולימאני, שחוסל ימים ספורים קודם לכן על ידי ארצות הברית.

יום אל-קודס, שמצויין ביום שישי האחרון של חודש רמאדן, מיוחד באיראן באופן מסורתי להסתה נגד ישראל. לפניו תקף המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי את ישראל ואמר כי "ישראל היא גידול סרטני בלב המזרח התיכון". הוא הוסיף בנאום לרגל יום אל-קודס כי הקמת המדינה היהודית היא "בין הפשעים הגדולים נגד האנושות מהעת האחרונה, אין פשע המשתווה לכך, לא בהיקפו ולא בחומרתו". לדבריו, "נגיף הציונים הוותיק לא ישאר לעוד זמן רב". גנץ הגיב לחמינאי: "לא מציע לאיש לבחון אותנו. נדע להיערך לכל האיומים, ובכל האמצעים".

"מטרת המדיניות הציונית היא לשלוח את פלסטין אל מעמקי השכחה של המוסלמים", הוסיף חמינאי. "אך פלסטין היא לא משהו שאומות האיסלאם ישכחו, גם אם ארצות הברית ושלוחותיה ישתמשו בכל הכסף של העולם". בדבריו תקף חמינאי את השלטונות במדינות ערב ואמר: "רוב הממשלות נכנעו בהדרגה בעיקר לאחר הפלישה האמריקנית לאזור. הם שכחו את האחריות האנושית, האיסלאמית והפוליטית ובעיקר שכחו את גאוותם הערבית".