ארכיון
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

בדיקות ביוב ודגש על אוכלוסיות בסיכון: התוכנית להתמודדות עם הגל השני

לדברי מנכ"ל קופת החולים מכבי, התוכנית שהגיש לשר הבריאות תוכל להציל את חייהם של מאות ישראלים בחורף הקרוב • עוד מציעים במכבי להקים מערך "התחסן וסע" לשפעת
דקלה אהרן שפרן
26 במאי 2020
06:06

מנכ"ל מכבי שירותי בריאות, רן סער, הגיש הבוקר (שלישי) לשר הבריאות יולי אדלשטיין תוכנית פעולה לאומית לצמצום תחלואת הקורונה והשפעת בחורף הקרוב. סער אמר כי התוכנית תוכל להציל את חייהם של מאות ישראלים.

התוכנית כוללת בין השאר יצירת מודל לאיתור תחלואה קורונה שכולל בדיקות ביוב ובדיקות קורונה קבוצתיות, כדי לזהות מיד כל התחלה של התפרצות ולמנוע את התפשטות הנגיף. במכבי אמרו כי יש להרחיב את הבדיקות בקרב אוכלוסיות בסיכון - חולים, קשישים ועובדי מערכת הבריאות. כמו כן, טוענים בקופת החולים כי יש להגדיל את הקיבולת הלאומית לביצוע בדיקות הקורונה ל-30 אלף ביום לפחות, ולהטיל את האחריות לביצוען על קופות החולים.

מתחמי חיסון נגד שפעת

עוד לפי התוכנית, יש להצטייד בכמות גדולה של חיסוני השפעת, שנמצאים כעת במחסור. במכבי כי יש להרחיב משמעותית את האשפוז והשיקום הביתי, להקים מערך "התחסן וסע" לשפעת ולהפעיל תוכנית טיפול ייעודית לקשישים ואוכלוסיות בסיכון.

במכבי הודיעו כי בחורף הקרוב בכוונת הקופה לחסן לראשונה נגד שפעת מחוץ למרפאות. למשל בניידות חיסון ובמתקנים קהילתיים כמו מתנ"סים ובתי ספר. חלק מהאוכלוסיות בסיכון גבוה יחוסנו בבתיהן. עוד אמרו בקופה כי יפעלו לניפוק תרופות ל-6 חודשים ולא לשלושה חודשים על מנת למנוע מקבוצות סיכון להגיע למרפאות ובתי מרקחת ולהקים בית חולים מקוון לחולים בקורונה ומחלות נוספות שיאושפזו בבתיהם במכבי הוסיפו כי יכשירו רוקחים לביצוע חיסונים נגד שפעת על מנת לתגבר את הרופאים והאחיות.

לדבריו של מנכ"ל מכבי, עלות של יום סגר במשק עמדה על שני מיליארד שקלים, ואם יושקע אפילו חצי מהסכום הזה בקופות החולים – המשק יוכל להמשיך לתפקד ללא סגר.