משטרת קריית מלאכי

אוחנה מגיב לתחקיר כאן חדשות: "מעשים שלא יכולים להתקיים במשטרה מתוקנת"

השר לביטחון הפנים על זיוף הנתונים במשטרת קריית מלאכי: התמונה מדאיגה מאוד, ביקשתי ממ"מ המפכ"ל המשטרה לקבל את ממצאי התחקיר כדי ללמוד את הנושא לעומק
אוריה אלקיים
26 במאי 2020
13:37

‏השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה התייחס היום (שלישי) לתחקיר כאן חדשות על זיוף הנתונים במשטרת קריית מלאכי שפורסם אתמול בחדשות הערב בכאן 11. אוחנה כתב בדף הטוויטר שלו כי "התחקיר מעלה תמונה מדאיגה מאוד. המעשים שלכאורה נעשו כאן לא יכולים להתקיים במשטרה מתוקנת". השר הודיע כי ביקר הבוקר במחוז הדרום ושוחח על כך עם מ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, ועם מפקד המחוז הדרומי ניצב יורם סופר. "ביקשתי לקבל לידי את ממצאי התחקיר כדי ללמוד את הנושא לעומק", אמר.


גם חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' התייחס לתחקיר וכתב בטוויטר כי "מדובר בתחקיר מזעזע. מפחיד. שלמרבה הצער מגלה כנראה קצה קרחון של תופעה רחבה בהרבה של התעמרות באזרחים. פשוט עבריינות במדים". סמוטריץ' הוסיף כי "מה שהכי עצוב זה שאי אפשר אפילו לסמוך על המשטרה שתטפל בזה כמו שצריך. כסת"ח, שמירה על 'החבר'ה' והלאה לשערורייה הבאה. ממתין לנאום תקיף של ראש הממשלה על תפירת תיקים".

לפי התחקיר משטרת קריית מלאכי זייפה במשך שנים נתונים כדי לשפר את נתוני הפשיעה. מהתחקיר עולה כי לא מעט אזרחים שהתלוננו על פריצות וגנבות, נחקרו באזהרה בחשד למסירת הודעה כוזבת, ולחלקם אף נפתח תיק פלילי. 

באופן שיטתי, בהנחיית מפקד התחנה המודח, סגן ניצב שי מזרחי, אזרחים שהגישו תלונה על פשע, אף לא קיבלו אישור מסירת תלונה. לאור כך, אזרחים שרכביהם נגנבו, לא יכולים היו לתבוע את חברת הביטוח. חלק מהאזרחים נשלחו לבדיקת פוליגרף לאימות התלונה שלהם.

אלעד (שם בדוי), חוקר לשעבר בתחנה, סיפר לכאן חדשות: "יש רחובות שאם אתה גר בהם ונגנב לך הרכב, לא רק שהגניבה לא תיחקר, אלא אתה תחטוף תיק פלילי על זה שנגנב לך הרכב". דוד, חוקר נוסף לשעבר, סיפר את רגשות האשם שנגרמו לו כתוצאה מהעבודה בתחנה: "ליבי כואב על אותם אנשים מסכנים. אתה מרגיש עבריין, ולא בשביל זה התגייסת למשטרת ישראל".