משטרת קרית מלאכי

בעקבות תחקיר כאן חדשות: אזרחים טוענים – "נתפרו" גם לנו תיקים

אחרי הפרסום – קידומו של מפקד תחנת קריית מלאכי בוטל • ועדת הבדיקה המשטרתית המליצה לנקוט צעדים משמעתיים נגד שלושה קצינים ושני שוטרים
אוריה אלקיים, רועי ינובסקי ואיתי שיקמן
26 במאי 2020
21:30

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 תחקיר שחשף כיצד השאיפה של אנשי תחנת המשטרה בקריית מלאכי להציג נתוני פשיעה נמוכים הובילה אותם להתעמרות של ממש באזרחים - שהגיעו לתחנה כדי לקבל הגנה, אבל מצאו את עצמם הופכים לחשודים. בעקבות התחקיר הגיעו היום (שלישי) לידי כאן חדשות עשר עדויות נוספות של תושבים – שמספרים שגם להם נתפרו תיקים בנסיבות דומות. כמו למשל אזרחים שהגיעו להתלונן על גניבת רכב ומצאו את עצמם נחקרים באזהרה.


מ' סיפר היום לכאן חדשות: "ראיתי את הכתבה והייתי בהלם, זה בדיוק מה שקרה לי אחד לאחד. הייתי נסער שניצלו אותי בשביל ההטבות שלהם ואני סבלתי תשעה חודשים בגלל הדבר הזה. הם החליטו שאני העבריין שאני הבעייתי למרות שהחקירה מולי נסגרה בגלל חוסר ריאיות. אני עדיין נחשב לעבריין כי הם לא כתבו שזה מחוסר אשמה".

בעקבות התחקיר: קידום מפקד התחנה בוטל

שבוע אחרי התחקיר הראשון ששודר על התנהלות התחנה – עלה שמו של מפקד התחנה סגן ניצב שי מזרחי כמועמד לקידום לתפקיד בדרגת ניצב משנה במסגרת דיון שיבוצים שהתנהל באותה עת. כשהדבר הובא לידיעת מפקד המחוז יורם סופר הוא פנה למ"מ המפכ"ל ועצר את הקידום. כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11.


ועדת הבדיקה המשטרתית המליצה לנקוט צעדים משמעתיים נגד שלושה קצינים ושני שוטרים. המשך דרכם במשטרה ייקבע בהליך משמעתי. כבר ב-2018 היו תלונות למח"ש על הנעשה בתחנה, אך הן נסגרו. אחרי התחקיר הראשון ששודר בכאן חדשות בחודש פברואר – פתחה המחלקה לחקירות שוטרים בבדיקה האם מדובר בחומרים פליליים.


לפי התחקיר משטרת קריית מלאכי זייפה במשך שנים נתונים כדי לשפר את נתוני הפשיעה. מהתחקיר עולה כי לא מעט אזרחים שהתלוננו על פריצות וגנבות, נחקרו באזהרה בחשד למסירת הודעה כוזבת, ולחלקם אף נפתח תיק פלילי. 

באופן שיטתי, בהנחיית מפקד התחנה המודח, אזרחים שהגישו תלונה על פשע אף לא קיבלו אישור מסירת תלונה. לאור כך, אזרחים שרכביהם נגנבו, לא יכולים היו לתבוע את חברת הביטוח. חלק מהאזרחים נשלחו לבדיקת פוליגרף לאימות התלונה שלהם.

אלעד (שם בדוי), חוקר לשעבר בתחנה, סיפר לכאן חדשות: "יש רחובות שאם אתה גר בהם ונגנב לך הרכב, לא רק שהגניבה לא תיחקר, אלא אתה תחטוף תיק פלילי על זה שנגנב לך הרכב". דוד, חוקר נוסף לשעבר, סיפר את רגשות האשם שנגרמו לו כתוצאה מהעבודה בתחנה: "ליבי כואב על אותם אנשים מסכנים. אתה מרגיש עבריין, ולא בשביל זה התגייסת למשטרת ישראל". 

מהמשטרה נמסר: "לאור חשש לאי סדרים בהתנהלות חלק מבעלי התפקידים בתחנת קריית מלאכי, מונה קצין בודק, ובמקביל הנושא מצוי בבדיקה במחלקה לחקירות שוטרים. בהחלטה ארגונית עוד טרם קבלת המסקנות, מספר מעורבים הועברו מתפקידם עד לקבלת החלטה בעניינם. הנושא עדיין מצוי בבדיקה ומטבע הדברים לא נוכל להתייחס לגופם של דברים".