המחלקה לחקירות שוטרים, ארכיון
צילום: כאן חדשות

בת השירות שהתלוננה שנאנסה בידי חוקר: "הציג עצמו כדמות אב"

עדי התגייסה למשטרה כבת שירות לאומי אבל שם לדבריה נאנסה על ידי חוקר ותיק. לאחר שהתלוננה על המעשה, נאלצה לעבור לתחנת משטרה אחרת ולבסוף לעזוב את שירותה. לאחרונה הוחלט להעמיד את השוטר לדין בכפוף לשימוע בגין עבירות אונס ומעשים מגונים
אורלי אלקלעי
27 במאי 2020
11:16

עדי (שם בדוי) חלמה להתגייס למשטרה כבת שירות לאומי והצליחה. היא גויסה לתחנת משטרת חדרה, אבל לדבריה חוקר ותיק ששימש כראש צוות חקירות פשעים מיוחדים ניצל בשנה שעברה את מעמדו, ביצע בה מעשים מגונים בניגוד לרצונה ואנס אותה. לפני כשלושה שבועות החליטו במחלקה לחקירות שוטרים, להעמידו לדין בכפוף לשימוע בגין עבירות אונס ומעשים מגונים - כך פורסם לראשונה בכאן חדשות. השוטר מכחיש את המעשים המיוחסים לו.

"הוא הציג את עצמו כמו דמות אב", סיפרה הבוקר (רביעי) עדי בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. "אבל בוקר אחד זה התחיל עם ניסיון לגעת בי בחזה ולזרוק לי מילים על מה שהוא היה רוצה לעשות לי".

האזינו לריאיון עם עדי בכאן רשת ב

"את קמה כל בוקר בידיעה שאת לא יודעת איך היום הזה ייגמר", תיארה עדי. "כאילו זה אמור להיות המקום הכי בטוח ובפועל זה הכי לא בטוח ובפועל זה לא באמת מעניין אף אחד, מה שעובר עלייך. אנשים רואים מה שקורה, רואים שאת מתרחקת ממנו, רואים שאת לא רוצה להיות לידו, רואים שיש כאן בן אדם לא בסדר, רואים שאני בוכה וזה לא מעניין אותם. זה אנשים שעבדו איתך יום יום ויודעים ורואים והם בכל זאת מתעלמים".

עדי מספרת שהיה רק שוטר אחד ששם לב שההתנהלות לא תקינה. "הוא כל הזמן שאל אותי מה קרה, מה קרה, ואת לא מספרת כי לספר את זה זה לעבור את זה עוד פעם", אמרה. "ובסוף את מספרת הכל. הוא אמר לי 'אם את לא תתלונני, אני אלך להתלונן במקומך'. ואז הלכתי למח"ש אבל זה לא כזה פשוט. הם מגינים עליו בכל צורה אפשרית".

עדי אזרה אומץ והתלוננה במחלקה לחקירות שוטרים נגד השוטר. לדבריה, חבריו בתחנת המשטרה החרימו אותה. "חברים שלו באו ואמרו לי - 'אנחנו לא מעוניינים לדבר איתך'", סיפרה. לטענתה, כשנאלצה לעבור לתחנה אחרת, גם שם דאגו להזכיר לה שוב ושוב שהשוטר נשוי, בעל משפחה וילדים: "הייתה שם קצינה שאמרה - 'הוא חבר מאוד טוב ואני אקח את הצד שלו'". עדי הוסיפה שבהמשך התעלמו מנוכחותה ובסופו של דבר נאלצה לעזוב את שירותה במשטרה.

לאחר שהתלוננה במח"ש נפתחה חקירה שבסיומה השוטר שוחרר בתנאים מגבילים ואף הושעה מזה שנה מעבודתו. "עד היום לא פנה שום גורם במשטרה לשאול איך אני, אני מדברת היום כדי שזה לא יקרה יותר", סיפרה עדי. "הוא אמר לי - 'אם זו לא היית את, זו הייתה בת שירות אחרת'".

ממח"ש נמסר בתגובה: "בתום חקירה יסודית ומעמיקה, לרבות השלמות חקירה, החליטה המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד החוקר בחשד לעבירות מין שביצע לפני כשנה בשוטרת שעבדה עימו. מח"ש נמצאת בקשר עם המתלוננת ועדכנה אותה על מצב התיק לכל אורך ההליך, כמקובל בתיקים אלה".

מעורך דינו של החשוד שי לוי נמסר בתגובה: "עם קבלת חלק ניכר מחומרי החקירה וכפי שההליך מתבצע אני סבור שלאחר שמיעת טענותינו בשימוע בפני פרקליטות מח"ש, גם פרקליטות מח"ש תסבור שיש לסגור את התיק לאלתר. החשוד מסר גרסה מלאה ומפורטת כלפי הטענות שהושמעו כלפיו בחקירה. מדובר בשוטר מנוסה ומוערך ביותר במחוז. בניגוד לאמירותיה של המתלוננת בכלי התקשורת חומרי החקירה מלמדים על סתירות בין דבריה לעדויות אובייקטיביות של אחרים".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "אנו רואים בחומרה כל התנהלות שאינה עומדת בקנה אחד עם הערכים ונורמות ההתנהגות המצופות משוטרים. עם קבלת חומרי חקירה ראשוניים, הוצא השוטר לחופשה כפויה ובהמשך הושעה מתפקידו. לאחר סיום הבדיקה בעניינו ובהתאם לתוצאותיה יוחלט על המשך הטיפול בעניינו. נמשיך לפעול לקיום סביבת עבודה מכבדת לכלל המשרתים בארגון".