הדיון בבג"ץ בעתירות נגד כהונת רה"מ, 03.05.20
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

בג"ץ: לא ראוי שמעל ראשו של ר"מ מכהן יהיה הליך פלילי

בית המשפט פרסם נימוקים להחלטה שנתן בתחילת החודש כי אין מניעה שראש ממשלה נאשם ירכיב ממשלה • שופט העליון מזוז: המציאות בה נאשם בפלילים בעבירות חמורות מקים ממשלה - כשל מוסרי של החברה ושל המערכת הפוליטית בישראל
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
27 במאי 2020
17:54
עודכן ב 18:20

בג"ץ פרסם היום (רביעי) את הנימוקים להחלטה שנתן בתחילת החודש לגבי הרכבת הממשלה. 11 שופטים אישרו פה אחד שאין מניעה שראש ממשלה שהוגשו נגדו כתבי אישום ירכיב ממשלה, וכן כי אין להתערב בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן באותה נקודת זמן. עם זאת, שופט העליון מני מזוז כתב דברים חריפים נגד עמידתו של נאשם בפלילים בראשות ממשלה: "מעוררת קושי ציבורי מוסרי שקשה להפריז בחומרתו".

שופט העליון עמית נימק: לא ראוי שמעל ראשו של ראש ממשלה מכהן יהיה הליך פלילי, אבל הדחה בידי בית משפט – חלום בלהות חוקתי. שופט העליון מני מזוז ציין כי "המציאות בה נאשם בפלילים בעבירות חמורות מתחום טוהר המידות מקים ממשלה ועומד בראשה, מעוררת קושי ציבורי-מוסרי שקשה להפריז בעוצמתו. מציאות כזו משקפת משבר חברתי וכשל מוסרי של החברה ושל המערכת הפוליטית בישראל. ואולם, בית המשפט אינו יכול להחליף את תפקיד הציבור והמערכת הפוליטית אל מול מציאות כזו".

נימוקי השופטים בעתירות נגד נתניהו

המשנה לנשיאת העליון חנן מלצר התייחס בדבריו להסכם הקואליציוני: "החוק הנורבגי המדלג נגוע באי חוקתיות ולכן ראוי להוציא לגביו 'מעין התראת בטלות', כי יש בו ניסיון לשנות בדיעבד ובאופן פרסונלי – לאחר הבחירות – את תוצאות הבחירות, תוך פגיעה מהותית בזכות לבחור ולהיבחר. כך גם לגבי הכרסום בזכויות הפרלמנטריות של האופוזיציה (למשל, בנושא חלוקת התפקידים של ראשי הוועדות בכנסת) שכן רעיון זה עלול לגרוע, שלא כדין, ממעמדה של האופוזיציה בכנסת, שגם היא נדבך חשוב במשטר הדמוקרטי שלנו". משמעות דברי מלצר היא שאם זה יגיע לבג"ץ - מבחינתו הסעיפים האלה יפסלו.

במסמך הנימוקים נכתב כי "יש צורך להסדיר לעתיד לבוא בחקיקה מתאימה את הסוגייה הנוגעת להטלת מלאכת הרכבת הממשלה על חבר כנסת הנאשם בעבירות חמורות שיש עמן קלון". הנשיאה חיות ציינה כי היא "מצטרפת להערות של חלק מחבריי בדבר הצורך להסדיר לעתיד לבוא בחקיקה מתאימה את הסוגיה".


השופט עמית ציין כי התערבות בהחלטה שכזו הנוגעת לרשות המבצעת "כמוה כהתנגשות חזיתית עם רצון הבוחר כפי שבא לידי ביטוי בהצבעת נציגיו בכנסת. ומשמעה הדחה על ידי בית המשפט של מי שזכה להיבחר כראש ממשלה על פי רוב קולות חברי הכנסת, חלום בלהות חוקתי שעלול לקלוע את בית המשפט לעין הסערה הפוליטית".

שופט העליון פוגלמן ציין כי "הטלת תפקיד של הרכבת ממשלה על חבר כנסת שהוגש נגדו כתב אישום המייחס לו עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים פוגעת באמון הציבור במשרתיו". עם זאת, ציין השופט פוגלמן כי "בחירתם של רוב חברי הכנסת לבקש להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו, אינה החלטה מנהלית כי אם החלטה משטרית ייחודית שמצויה בלב השדה הפוליטי ומכך - נגזר ההיקף המצומצם של הביקורת השיפוטית עליה".

"זה שלא מתערבים לא אומר שההחלטה ראויה וצריך לבחון בספירה הציבורית", הוסיף פוגלמן. "הטלת הרכבת ממשלה על ח"כ עם כתב אישום על שוחד, מרמה והפרת אמונים פוגעת באמון הציבור במשרתיו, ואולי אף במידה חריפה יותר מזו שעליה עמד העליון בפרשת דרעי-פנחסי. עם זאת, בחירת רוב הח"כים לבקש שנתניהו ירכיב אינה החלטה מנהלית כי אם החלטה משטרית ייחודית שמצויה בלב השדה הפוליטי ומכך נגזר ההיקף המצומצם של הביקורת השיפוטית עליה". 

בליכוד הגיבו לפרסום הנימוקים: "אזרחי ישראל בחרו בראש הממשלה נתניהו ברוב עצום, כשהליכוד קיבלה את מספר הקולות הגדול ביותר שקיבלה מפלגה בתולדות המדינה. זה היה ניצחון ענק למנהיג הימין והבעת אמון חד משמעית בו. בדמוקרטיה האזרחים מצביעים בקלפי ובוחרים את ראש הממשלה. מי שרוצה להחליף את ראש הממשלה יכול בוודאי להתמודד בבחירות ולתת לאזרחים להחליט בעצמם".

חמש מהעתירות שהוגשו בתחילת החודש ביקשו לקבוע כי לא ניתן להטיל את המנדט להרכבת הממשלה על חבר כנסת שנאשם בפלילים, ובכך לפסול את נתניהו מלכהן בתפקיד. שופטי בית המשפט העליון פרסמו את פסק הדין אחרי שדנו בעתירות שעות ארוכות.

בג"ץ גם ציין בעת מתן פסק הדין כי ההסכמות בעניין החוק הנורווגי המדלג, אם יוחלט להוציאן אל הפועל, הן הבעייתיות ביותר. זאת נוכח היותן "שינוי רטרואקטיבי של כללי המשחק והזכות לבחור ולהיבחר, ושחיקה במעמדה של האופוזיציה בישראל".

מליאת הכנסת אישרה הבוקר בקריאה טרומית את החוק הנורווגי המאפשר לשרים להתפטר מחברותם בכנסת ולבאים אחריהם ברשימה להיכנס כחברי כנסת, בזמן שהם עצמם יכהנו רק כשרים בממשלה.

66 חברי כנסת הצביעו בעד החוק ו-42 הצביעו נגד. ההצעה תעבור לוועדת חוקה, חוק ומשפט להכנה לקראת קריאה ראשונה. בהמשך צפויים להתקיים בה כמה שינויים, בעיקר בנוגע ליכולת של שר שהתפטר מהכנסת על פי החוק, להחליט שהוא מעוניין לחזור ולהיות חבר כנסת, במקום חבר הכנסת שנכנס במקומו.

בכחול לבן צפויים להתפטר חמישה שרים מהכנסת ובמקומם ייכנסו חמישה ח"כים מהרשימה המקורית של כחול לבן הכוללת את יש עתיד-תל"ם. מתוכם אחד יהיה של סיעת יש עתיד וככל הנראה ארבעה יבחרו לכהן תחת כחול לבן.