צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

אזהרה לאזרחי ארה"ב מנסיעה לגדה: "אלימות עלולה לפרוץ ללא התרעה"

האזהרה מתפרסמת על רקע כוונת ממשלת ישראל להחיל ריבונות ועל רקע התגברות מעשי הטרור לאחרונה
גילי כהן
28 במאי 2020
14:15

שגרירות ארצות הברית בישראל פרסמה היום (חמישי) אזהרה לאזרחים אמריקניים שמתכננים לנסוע לשטחי יהודה ושומרון מפני אירועי אלימות שעלולים להתרחש באזור ללא התרעה וקוראת להם "לשמור על ערנות גבוהה ולנקוט בצעדים מתאימים להגברת המודעות הביטחונית". האזהרה מתפרסמת על רקע כוונת הממשלה להחיל את הריבונות הישראלית בשטחים ועל רקע התגברות מעשי הטרור בהם בימים האחרונים. השגרירות אף אוסרת על עובדיה ובני ביתם לנסוע באופן פרטי ליהודה ושומרון, למעט חלקים מכביש 1, 443 וכביש 90.

בביקורו בישראל לפני כשבועיים התייחס מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו לסוגיית הסיפוח בריאיון מיוחד לכאן חדשות. שר החוץ האמריקני אמר כי "ממשלת ישראל תחליט לגבי סיפוח, אם לבצע אותו וכיצד, וגם מתי יבוצע סיפוח. אני מקווה שההנהגה הפלסטינית תבין שהחזון שלנו בנוגע לשלום טוב גם לאזרחים הפלסטינים".

מוקדם יותר החודש אמר המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארצות הברית, ג'ו ביידן, כי הוא לא תומך בסיפוח. בשיחה סגורה עם תורמים יהודיים הוסיף ביידן כי "הסיפוח בישראל יחנוק את הסיכוי לשלום". ביידן הסביר את דבריו ואמר כי לדעתו צעד חד צדדי "יפגע במטרה של שתי המדינות, וכי אין לארצות הברית הצדקה למנף סיוע צבאי, רק בשביל 'לכסות את הגב של ישראל'". לדבריו, ישראל צריכה להפסיק עם האיומים של סיפוח, ולעצור את הפעילות בהתנחלויות.

לאחר הפרסום בכאן חדשות על הפסקת התיאום הביטחוני עם הרשות הפלסטינית, מקורות פלסטיניים אמרו בסוף השבוע לכאן חדשות כי אם יגיע מסר חשאי מישראל שסיפוח לא על הפרק - התיאום בין הצדדים יוכל לחזור לקדמותו. לפי אותם מקורות, עד כה לא נשלח שליח ישראלי לרמאללה עם מסר ברוח זו. בכיר ברשות הפלסטינית הוסיף: המשבר עלול להעמיק ולהחריף אם לא יימצא פתרון בימים הקרובים.