מתחם היבדק וסע בבני ברק
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

לקראת גל שני? ב-3 שעות: 320 בני אדם נבדקו במתחם "היבדק וסע" בירושלים

המתחמים יפעלו בירושלים, תל אביב, חיפה ובאר שבע - כפי שפורסם לראשונה בכאן חדשות • נבחנת האפשרות לשוב ולאסור ביקורים בבתי האבות ובמוסדות הדיור המוגן • משרד הבריאות המליץ לראש הממשלה להודיע כבר ביום שישי על סגירת מערכת החינוך, אך כמה שרים התנגדו לכך
כתבי כאן חדשות
30 במאי 2020
06:49
עודכן ב 12:31

בעקבות העלייה בתחלואה: מתחמי "היבדק וסע" לאבחון חולי קורונה נפתחו הבוקר (שבת) בכמה ערים מרכזיות - כפי שפורסם לראשונה אמש בכאן חדשות. בירושלים הוקם מתחם סמוך לאיצטדיון טדי שיפעל בין השעות 17:00-09:00. לפי נתוני מגן דוד אדום, במקום נבדקו עד השעה 12:00 320 בני אדם. במקום ייבדקו רק מי שזומנו על ידי קופות החולים תוך הצגת תעודה מזהה. בין הנבדקים יהיו גם תלמידי תיכון הגימנסיה העברית בירושלים, ש-64 מתלמידיו ו-14 ממוריו נדבקו בנגיף. 

במהלך היום ייפתחו מתחמי בדיקה גם בגני יהושוע בתל אביב, ובהמשך בחיפה ובאר שבע. עובדי המעבדות במערכת הבריאות אומרים כי הם אינם ערוכים לבדיקות נרחבות. זאת מאחר שרוב המעבדות אינן פועלות בלילות ובסוף השבוע, ומתמודדות עם מצוקת כוח אדם. 

בד בבד, נבחנת האפשרות לשוב ולאסור ביקורים בבתי האבות ובמוסדות הדיור המוגן. הממונה על התחום במשרד הבריאות, הפרופסור נמרוד מיימון, אמר לכאן חדשות כי ההחלטה תתקבל היום. אתמול נקראו העובדים בבתי האבות להקפיד על שמירת מרחק, היגיינה ועטיית מסכות כדי לשמור על חיי הדיירים. היום יימשכו גם בדיקות באזורים החמים, כמו ירושלים, אבל גם בדיקות ספורדיות בבתי אבות שונים. במוסדות שונים לא רוצים לערוך בדיקות כדי לא להבהיל את הקשישים ואת בני משפחותיהם. למרות זאת, במשרד הבריאות קוראים לבתי האבות לבצען.

אתמול פורסם ב"השבוע" בכאן 11 כי משרד הבריאות המליץ לראש הממשלה בנימין נתניהו להודיע כבר ביום שישי על סגירת מערכת החינוך, אך כמה שרים התנגדו לכך, בהם שר החינוך יואב גלנט ושר האוצר ישראל כ"ץ. בדיון טלפוני שקיים ראש הממשלה הציע שר החינוך להמתין עד ליום שבת כדי לקבל החלטה המבוססת על נתונים מוצקים יותר.

עוד אמר גלנט כי דווקא בבתי הספר קל יותר לוודא שילדים ונערים ממלאים אחר הוראות משרד הבריאות וציין כי אם ייסגרו בתי הספר ינהרו התלמידים לגנים הציבוריים, לחופי הים ולקניונים. בזמן הדיון הטלפוני הועלתה האפשרות לבטל חלק מצעדי החזרה לשגרה, בראשם האישור לפתוח מחדש את אולמות וגני האירועים באמצע החודש הבא. שר האוצר כ"ץ התנגד לכך ואמר כי יש לנקוט צעדים מידתיים משום שסגירה מחדש של המשק תנחית מכה קשה על הכלכלה. 

מוקדם יותר אתמול קיימו ראשי משרד הבריאות מסיבת עיתונאים מיוחדת בעקבות הזינוק בתחלואה בקורונה. לאחר התדרוך, משרד הבריאות עדכן כי יותר מ-100 בני אדם נדבקו בנגיף ביממה. מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר כי הסיבה לזינוק בתחלואה היא אי שמירה על הכללים, והדגיש כי יש להימנע ממפגש עם הסבים והסבתות. "אם לא נשמור על הכללים - המציאות תאלץ אותנו לנקוט צעדים", הבהיר המנכ"ל.

ראש שירותי בריאות הציבור, סיגל סדצקי, התייחסה למוקדי ההתפרצות במוסדות החינוך ואמרה: "התנאים בבתי הספר לא מאפשרים שמירה על אי הדבקה בקורונה". סדצקי הוסיפה כי "התקווה שהווירוס לא מתפשט בחום - אינה נכונה".

בהכנת הידיעה השתתפו: קטי דור, סולימאן מסוודה, גילי כהן ונופר משה.