איאד אל-חלאק
צילום: באדיבות המשפחה

עדת ראייה להריגתו של הצעיר בעיר העתיקה: "איאד הרים ידיים ואז הם ירו בו"

אחת המדריכות במוסד החינוכי שבו למד איאד אל-חלאק הייתה איתו בזמן שנורה: "השוטר צעק עליי שאתן לו את האקדח של איאד, אבל לא היה שום אקדח". עשרות השתתפו בהלווייתו של אל-חלאק וקראו: "ברוח, בדם, נפדה אותך יא שהיד"
סולימאן מסוודה ורועי ינובסקי
31 במאי 2020
20:53
עודכן ב 23:25

עדת ראייה ואחת המדריכות במוסד החינוכי שבו למד איאד אל-חלאק, הצעיר בעל המוגבלויות שנורה למוות ביום שבת בעיר העתיקה בירושלים, הייתה איתו בזמן הירי. בשיחה עם כאן חדשות סיפרה היום (ראשון) על רגעי הירי: "שמעתי צעקות כשהייתי במקום, סובבתי את הראש לראות מאיפה הן מגיעות, ואז ראיתי את איאד רץ לעברי. צעקתי לשוטרים: 'הוא נכה אל תירו בו. הם ירו עליי ועל איאד'".

בעניין האקדח שנטען שהיה בידו של איאד אך לא היה, סיפרה העדה: "השוטר צעק עלי להעביר את האקדח של איאד, אמרתי לו שאין עליו שום אקדח. איאד הרים ידיים ואמר לשוטר שהוא איתי, ואז הם ירו בו שלוש פעמים, כשהייתי לידו".

העדה, שהיא מדריכה במוסד החינוכי לבעלי צרכים מיוחדים שבו למד איאד מסרה עדות פעמיים במשטרה, היא צפויה למסור עדות עוד פעם. גופתו של איאד אל-חלאק צפויה להימסר הלילה למשפחה כדי לערוך לוויה מצומצמת ולמנוע מתיחות בין התושבים לשוטרים.

הלווייתו של אל-חלאק נערכה הלילה בירושלים זמן קצר לאחר שנמסרה גופתו למשפחה לאחר הנתיחה שנערכה לו. עשרות השתתפו בהלווייתו שיצאה מבית המשפחה. ההמונים שהששתפו קראו: "ברוח, בדם, נפדה אותך שהיד". מפקד מחוז ירושלים דורון ידיד הגיע למקום כדי לפקד על האירוע. 


מוקדם יותר היום, פורסם כי בנתיחה במכון לרפואה משפטית עלה כי אל-חלאק נורה במרכז גופו. על פי הנתיחה שני קליעים מתוך השבעה שנורו בזירה פגעו בו. אחד הכדורים פגע בבטן התחתונה ויצא מהישבן, השני פגע בצד הגוף ובעמוד השדרה התחתון.

אל-חאלק מת מפגיעת הכדורים באיבריו הפנימיים. אחד הלוחמים שירה לעברו טען כי ירה קודם לכן לכיוון רגליו, אך לפי הממצאים הכדורים האלו לא פגעו באל-חאלק. בנתיחה במכון לרפואה משפטית נכחו נציגים של המכון עם רופא מטעם המשפחה.

איאד אל-חלאק נורה אתמול בידי שוטרים, שלדבריהם חשדו כי הוא מחזיק אקדח ומנסה להימלט מהם באזור שער האריות. הם קראו לו לעצור והוא החל להימלט. במהלך המרדף הוא נורה ונהרג. לאחר בדיקת המשטרה, התברר כי מדובר בתושב מזרח העיר, בעל צרכים מיוחדים, שלא היה חמוש. חקירת האירוע עברה למחלקה לחקירות שוטרים.