-
צילום: גטי אימג'ס

חשד: אלופת ישראל לשעבר באתלטיקה עמדה בראש רשת לסחר בנשים למטרות זנות

מעצרה של החשודה הוארך בארבעה ימים. שמונה בני אדם נוספים נעצרו בחשד לניהול הרשת. לפי החשד הנשים הועסקו במתן שירותי מין בדירות דיסקרטיות בגבעתיים, רמת גן, פתח תקווה ורעננה, במסווה של מתן שירותי עיסוי
דניאל אלעזר, ורד פלמן ואיתי שיקמן
01 ביוני 2020
08:55
עודכן ב 11:54

תושבת רמת גן בת 50, ואלופת ישראל לשעבר באתלטיקה, נעצרה אתמול (ראשון) בחשד שעמדה בראש רשת לסחר בנשים לצורכי זנות. מעצרה של החשודה הוארך היום בארבעה ימים. ב-2017 הואשמה החשודה בסחר בנשים, בסרסרות ובזנות, אך כתב האישום בוטל. יחד עימה, נעצרו אתמול שמונה חשודים בחשד שלקחו חלק בפעילות הרשת.

על פי החשד, המעורבים הביאו נשים מחו"ל לישראל לצורך מתן שירותי מין בדירות בגבעתיים, רמת גן, פתח תקווה ורעננה - כל זאת במסווה של שירותי עיסוי. בת ה-50 חשודה שהובילה, בין השאר, את מסע הפרסום לגיוס הקורבנות יחד עם בן זוגה לשעבר. בת ה-50 חשודה שניהלה את עובדי הרשת והדריכה את הנשים כיצד לפעול במסגרתן עבודתן.

מעצרה של האישה ויתר החשודים בוצע אתמול בשעות הצהריים המאוחרות. ההערכה היא כי הרשת פעלה במהלך השנים האחרונות. החשודה, שעל פי החשד עמדה בראש הרשת, מעבר להיותה אלופת ישראל לשעבר, הייתה גם דמות חינוכית - מאמנת של מתעמלות צעירות. באיגוד האתלטיקה הגיבו לפרסום הפרשה: "האתלטית המדוברת אומנם הינה אתלטית עבר, אך בינה לבין האיגוד אין כל קשר בהווה. איגוד האתלטיקה הצטער לשמוע על המעשים המיוחסים אליה ומתנגד לכך בכל תוקף".

המשטרה הגיעה למספר קורבנות - כמה נשים ממזרח אירופה וכן ישראלית אחת. הנשים שהועסקו בדירות הועברו למקום בטוח. החקירה סמויה של המשטרה נפתחה בקיץ 2019, על סמך מידע מודיעיני. מהחקירה נחשף כי הרשת נהגה לגייס נשים באמצעות פרסום מודעות באתרים בשפה הרוסית בארץ ובחו"ל. נוסף לכך, הרשת חשודה שהלבינה הון במיליונים. את החקירה ניהלו, יחד עם המשטרה, רשות המיסים והמוסד לביטוח הלאומי.

שיטת הלבנת ההון התאפשרה ויצאה אל הפועל באמצעות אחד החשודים, בעל עסק פרטי שאליו ובאמצעות החנות שלו, על פי החשד, הועברו מיליוני השקלים. בין העצורים גם מספר נשים ששימשו כפקידות והיו אחראיות על התיאומים וגביית הכספים. 

עורכת הדין איילת דיין, מנהלת שותפה במטה למאבק בסחר בנשים ובזנות, מסרה: "הסחר בנשים בישראל חי וקיים, גם אם שינה את פניו, ומדינת ישראל אינה עושה מספיק בכדי לעצור את התופעה. בינואר 2019 התקבלה החלטת ממשלה שקבעה כי יש לגבש תוכנית רב שנתית למאבק בסחר בבני אדם – אך עד היום החלטת הממשלה לא תוקצבה ולא יושמה. באשר לרשת שנחשפה זו עתה, על המדינה להכיר בכל הנשים שנסחרו ונוצלו לזנות כקורבנות סחר בבני-אדם ולוודא כי הן מקבלות את כל הזכויות המגיעות להן".

סגן אלוף העולם בקפיצה במוט לשעבר, אלכס אברבוך, התייחס לפרשה ואמר לכאן חדשות: "הייתי בשוק כששמעתי על זה היום בבוקר. יצא לנו בזמנו להשתתף יחד באליפות אירופה באולם. היא הייתה שיאנית ישראל בשני מקצועות - זה לא צחוק. היא הייתה אתלטית רצינית שמשקיעה בספורט. כבן אדם, היא הייתה כמו כולם. לא זיהיתי בה שום דבר יוצא דופן לטוב או לרע".

אירנה לנסקי, אתלטית עבר מצטיינת שעדיין מחזיקה בשיאי ישראל ב-200 מ', 100 מ' משוכות ו-400 מ' משוכות, לכאן חדשות: "היינו בקשר עד שבעלה לשעבר התחיל להעביר עליי ביקורת ואז ניתקנו קשר. בשנים האחרונות בקושי היינו בקשר למעט מקרים נדירים שהיא הרימה טלפון. היא הייתה ספורטאית שעבדה ממש קשה וגם השיגה תוצאות טובות. כששמעתי היום על מה שקרה איתה הייתי בשוק. מבחינתי, זה לא נורמלי".